MENU
zdravy-zivot

Poškodenie zubov, vysoký tlak aj depresia vám hrozia, ak neprestanete s TÝMTO

Poznáte správne odpovede?
Zdravý život

Poškodenie zubov, vysoký tlak aj depresia vám hrozia, ak neprestanete s TÝMTO

Robíte ich denne, a ani si to neuvedomujete? Zlé návyky, ktoré sú na prvý pohľad neškodné, ale ak sa stanú pravidelnosťou, môžu viesť k vážnym ochoreniam.

Odborníci z Web MD upozorňujú na 10 zlozvykov, ktoré robí väčšina ľudí. Ak sa stanú dennou rutinou, poškodzujete si nevedome zdravie. Čítajte, ktoré sú tie najnebezpečnejšie ►►►

1. Fajčenie

To je asi ten najhorší zlozvyk, ktorý môžete robiť. Fajčenie negatívne zasahuje všetky orgány v tele a oslabuje imunitu. Prestaňte fajčiť hneď! Znížite tak šance na vznik rakoviny pľúc, bronchitídy, tuberkulózy, kardiovaskulárnym ochorení, mŕtvice, artritídy, cukrovky a iných zdravotných problémov. Rovnako nebezpečné je aj pasívne fajčenie.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor