MENU
zdravy-zivot

Ako sa vyhnúť mozgovej mŕtvici? Aj TOTO je riešenie

Cievam pomôže zdravá strava, pohyb a aj krátky šlofík.
Zdravý život

Ako sa vyhnúť mozgovej mŕtvici? Aj TOTO je riešenie

Doprajte cievam pohyb, zeleninu, ovocie aj krátkeho šlofíka. Mali by ste vedieť, čo im škodí najviac.

Preto, aby ste mali cievy v dobrom stave a neukladali sa v nich sklerotické pláty, ktoré potom sťažujú prietok krvi, môžete urobiť veľa. Recept je podľa neurológa, profesora Petra Kukumberga, PhD.,  jednoduchý, žiť čo najzdravšie. Stačí jedávať pravidelne, zdravé jedlá a najmä naše domáce potraviny. Radí mať na tanieri čo najviac zeleniny, ovocia a jedál obsahujúcich kvalitné bielkoviny, nenapchávať sa výživovými doplnkami, ani rôznymi prípravkami na podporu imunity. Celému telu, teda aj cievam, prospieva pravidelný pohyb. „Chodievajte pešo všade, kde to len trochu ide,“ radí profesor.

Keď praskne

Stuhnutie ciev, artérioskleróza, je nebezpečné najmä preto, lebo môže spôsobiť náhlu mozgovú cievnu príhodu. Sklerotický plát, ktorý sa na stenách tepny ukladá roky, ju môže upchať, alebo doputuje až do mozgu a tam upchá tepnu. Zastaví prietok krvi a miesto ostáva mŕtve. „Iný typ cievnej mozgovej príhody je, keď artrerióza stenu tepny zmení, pri vysokom tlaku náhle praskne a krv sa vyleje do mozgu. Krvácanie môže trieštivo zasiahnuť mozgový kmeň, na čo je bohužiaľ, medicína krátka,“ hovorí profesor Peter Kukumberg. Druhým typom je krvácanie, ktoré sa opuzdrí, vytvorí sa hematóm, ktorý sa nerozšíri sa do okolia. Ak je dobre lokalizovaný a prístupný, neurochirurg ho odsaje a roztriešteniu zabráni.

Vypnúť aspoň na hodinu

Podstatou artériosklerózy je ukladanie tukových látok v stenách tepien. Napomáhajú tomu najmä mastné, ťažké jedlá, škodlivé látky z cigariet, cukrovka, neliečený alebo zle liečený vysoký krvný tlak a aj príliš veľa stresov. „Každý z nás potrebuje aj oddych, počas dňa treba aspoň na chvíľu vypnúť, výborný je krátky šlofík,“ radí neurológ. Výskum, ktorý robili na Kalifornskej univerzite ukázal, že ľudia, ktorí si popoludní aspoň hodinu pospali, lepšie zvládali test a boli potom v práci výkonnejší. Unavená myseľ sa nedokáže dobre sústrediť, naplno nepracuje ani pamäť, unavené sú aj cievy. Podľa amerických výskumníkov je ideálna dĺžka odpočinku, ktorá pomôže telu a aj cievam, dvadsať až deväťdesiat minút.

Čo môže varovať

Artérioskleróza nevynecháva žiadne cievy, ani mozog. Prejavuje sa veľmi rôznorodo, začne vás napríklad trápiť pamäť, nespavosť, môžete mať aj ťažkosti so sústredením.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor