MENU
zdravy-zivot

5 potravín, ktoré treba jesť surové! Ochránia pred vírusmi či rakovinou

Niektorým potravinám vieme tepelnou prípravou doslova ublížiť a prichádzame pritom o potrebné živiny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 potravín, ktoré treba jesť surové! Ochránia pred vírusmi či rakovinou

Existujú potraviny, ktoré majú viacej zdravotných benefitov, keď ich jeme varené, dusené, či pečené. Ale sú aj potraviny, ktoré je lepšie jesť v surovom stave. Viete, ktoré sú to a prečo?

Pri niektorých potravinách varenie, dusenie, pečenie či grilovanie doslova maximalizuje ich nutričné hodnoty tak, že ich telo dokáže prijať v najvyššej možnej miere. Ale niektorým potravinám vieme tepelnou prípravou doslova ublížiť a prichádzame pritom o potrebné živiny. Tieto potraviny je skutočne lepšie jesť surové. Pozrime sa na to.

Cibuľa

Cibuľa pomáha predchádzať infekciám, dezinfikuje nos, ústa a hltan, posilňuje imunitný systém.Cibuľa pomáha predchádzať infekciám, dezinfikuje nos, ústa a hltan, posilňuje imunitný systém.
Cibuľa pomáha predchádzať infekciám, dezinfikuje nos, ústa a hltan, posilňuje imunitný systém.
Zdroj: Canva

Mnoho ľudí používa cibuľu ako základ svojho varenia. Avšak varenie znižuje výhody fytochemikálií v cibuli, ktoré bojujú najmä proti rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam. Ide hlavne o flavonoid kvercetín.

Keď sa cibuľa pokrája, vzniká neslávne známa reakcia, ktorá vyvoláva slzenie očí. Táto chemická reakcia je ale veľmi dôležitá pre naše zdravie. Práve pri nej vzniká sírová zlúčenina alicín. Rovnaká reakcia nastáva, keď jeme cibuľu surovú a drvíme ju zubami.

Alicín pomáha potlačiť hlad, predchádzať rakovine, podporuje kardiovaskulárne zdravie a znižuje vysoký krvný tlak. Je považovaný za prírodné antibiotikum, má protiplesňové, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, čím pomáha bojovať proti nepríjemným vírusom vrátane bežného prechladnutia.

Cibuľa má množstvo ďalších živín, vrátane vitamínu C, antioxidantov, vlákniny, flavonoidov. Ale práve enzymatická reakcia zlúčenín síry je dôvod, prečo je vhodnejšie jesť ju surovú. Výhody zlúčenín síry v surovej cibuli zahŕňajú aj zníženie hladiny cholesterolu v tele, podporu produkcie inzulínu, ako aj pomoc pri rozklade krvných zrazenín, čo pomáha znižovať riziko mŕtvice, srdcových chorôb a cukrovky.

 Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor