MENU
zdravy-zivot

TUKOŽRÚTSKA diéta: Stačia TIETO potraviny a kilá pôjdu dole!

Pretty,Young,Woman,With,Juicy,Watermelon,On,Color,Background
Zdravý život

TUKOŽRÚTSKA diéta: Stačia TIETO potraviny a kilá pôjdu dole!

Ak chcete schudnúť, nemusíte hladovať. Dôležité si je jedlo hlavne správne načasovať.

Každý, kto aspoň raz držal diétu, isto pozná najväčšie prekážky úspechu – komplikované recepty a neodbytný pocit hladu. S nami vám tieto problémy isto nehrozia. 

Ako na to?

Počas dňa si rozdeľte jedlo na 3 hlavné chody a 4 drobné jedlá. Hlavné jedlá by mali mať okolo 250 kcal a menšie len do 100 kcal.

Časový plán:

  • 8:00 raňajky
  • 10:00 1. snack
  • 12:30 obed
  • 14:00 2. snack
  • 16:00 3. snack
  • 18:00 večera
  • 19:30 4. snack

Tipy na snacky

Banán so škoricou: Menší banán nakrájame na kolieska, pokvapkáme citrónovou šťavou a posypeme škoricou. 

Jablkové pyré s hrozienkami: Zmiešame 150 g nesladeného jablkového pyré s 1 ČL hrozienok. 

Paradajkový kokteil: Zmiešame 200 ml paradajkovej šťavy so sušeným provensalským korením a 1/2 ČL olivového oleja.

SnackySnacky
Snacky
Zdroj: shutterstock

Syrové kolieska: Obložíme 2 kolieska čierneho chleba nízkotučným syrom a hrubými plátkami uhorky.

Melónová polievka: Rozmixujeme 150 g medového melóna a zmiešame s 50 ml pomarančovej šťavy. Dochutíme vanilkovou esenciou.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor