MENU
zdravy-zivot

Tŕpne vám ruka? Máte v nej mravce? Nenápadný začiatok zákerného ochorenia

Tŕpne vám ruka? Najčastejšia choroba z povolania sa spočiatku prejavuje nenápadne
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tŕpne vám ruka? Máte v nej mravce? Nenápadný začiatok zákerného ochorenia

Takmer polovicu chorôb z povolania tvoria ochorenia rúk, ktoré spôsobuje dlhodobé nadmerné a jednostranné zaťaženie.

Ruka prináša prostredníctvom nervových vlákien a siete senzorov a proprioreceptorov do mozgu množstvo informácií. „Na sprostredkovaní súhry ľudského mozgu a ruky sa asi v sedemdesiatich percentách podieľa stredový nerv, nervus medianus, dokonale skrytý a chránený v karpálnom kanáli. Probém nastane, ak sú nervové vlákna stredového nervu utláčané alebo postihnuté iným ochorením alebo úrazom,“ vysvetľuje JMUDr. aroslav Cigaňák, špecialista na chirurgiu ruky. K najčastejším ochoreniam zápästia a ruky patrí syndróm karpálneho tunela, inak úžinový syndróm. Zasahuje palec, ukazovák, prostredník, polovicu prstenníka aj dlaňovú časť zápästia a ruky.

Keď neudržíte pohár

Spočiatku sa prejavuje nenápadne, na postihnutých miestach vnímate tŕpnutie, mravčenie. Neskôr cítite pálčivú, pichľavú bolesť, najmä v noci a skoro ráno, ktorá prerastá do zníženej citlivosti. Postupne prestávate koordinovať jemné pohyby. Z ruky vám vypadáva pohár, musíte pustiť tašku s nákupom a vytriasť si ju, neviete si zapnúť gombík či zips, zamknúť dvere, uchopiť počítačovú myš. Môže vám opúchať zápästie, máte pocit natiahnutej rukavičky. Ak pracujete v profesii, pri ktorej využívate najmä úchopovú funkciu ruky, môžete o ňu prísť, prípadne vám hrozí invalidita. Na príčine je opakované každodenné preťažovanie rúk bez pravidelnej regenerácie.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor