MENU
zdravy-zivot

Trpíte obezitou? Hľadajte príčinu, ktorá ju vyvolala

Ilustračné foto.
Zdravý život

Trpíte obezitou? Hľadajte príčinu, ktorá ju vyvolala

Máte dostatok odhodlania, chcete naozaj schudnúť a neprestanete až dokým nebudete s vlastným telom skutočne spokojní? V boji proti obezite treba postupovať strategicky a reč nie je pritom len o jedle či diétach. 

Kým príchod obezity je nenápadný, sprevádzajúce zdravotné ťažkosti sú ešte o niečo nenápadnejšie. Nebude to hneď, no v sprievode niekoľkých rokov sa zdravotné nepríjemnosti dostavia. Pokiaľ s tým teraz neurobíte nič, tieto ťažkosti si k vám neskôr určite nájdu cestu. Obezitou trpí viac ako polovica slovenskej populácie a len malá časť sa podujme s tým niečo urobiť. 

Podarí sa vám schudnúť a netrvá dlho, kým opäť priberiete? Vaším súperom nie je obezita sama o sebe, ale to, čo ju vyvolalo. Hľadajte príčiny v doterajšom životnom štýle. Zabudnite na podvádzanie v podobe drastických diét a neuľahčujte si konkrétnu situáciu jemnými výrazmi a osloveniami v štýle „moletka”. A v neposlednom rade, nevyhovárajte sa len na dedičnú predispozíciu. Pokiaľ nebudete mať odhodlanie urobiť vo svojom živote radikálne zmeny, proti obezite nikdy boj nevyhráte. Kilá pôjdu dole jedine tak, ak budete vedieť, v čom spočíva správne chudnutie a ako ho odlíšiť od toho nesprávneho. 

Kľúčové je pravidelné stravovanie

Súčasná doba je natoľko uponáhľaná, že často zabúdame aj na tie najzákladnejšie potreby. Naučte sa stravovať pravidelne v malých množstvách. Obezitu nespôsobí len neustále obžerstvo, ale kilá navyše získate aj diétami a minimalistickými porciami. Celodenné držanie hladovky a jej ukončenie so štvorchodovou večerou je predsa úplným nezmyslom. 

Bezhlavé striedanie diét vedie k priberaniu

Rozhodne si nevyberajte diéty na slepo a zostavte si jedálniček priamo na mieru. Dukanová, detoxikačná alebo paleo diéta? Existuje veľké množstvo diét, ktoré vám nemusia sadnúť a môžete si nimi len a len uškodiť. Mnohé z nich by sa však nemali dodržiavať dlhodobo, a tak je takéto riešenie vhodné len na krátkodobé zhodenie kíl.

Pri chorobnom chudnutí vyhľadajte pomoc

Nesprávne zvolené jedlo, obmedzovanie sa v príjme potravy alebo, a to v tom horšom prípade, poruchy príjmu potravy sú tými najhoršími voľbami v boji proti obezite. Pokiaľ ste si vedomí, že vaše dieťa trpí anorexiou alebo bulímiou, rodičovské rady nie sú najideálnejším riešením. Možno na prvýkrát zaberú, no neskôr vám začne dieťa tieto skutočnosti zatajovať. 

Takéto poruchy príjmu potravyťažko liečiteľné a ich liečba si vyžaduje špecifický a časovo náročný postup. Nechajte preto túto liečbu v rukách odborníkov, v opačnom prípade totiž riskujete, že by ste mohli dieťaťu svojimi radami len uškodiť. Či ide o dieťa alebo o dospelého, tieto problémy by sa nemali nikdy odkladať.

Osvojte si stravovacie návyky

Hľadáte účinnú diétu, s ktorou rapídne zhodíte? Vyskúšali ste už takmer všetky, no aj tak vám to dlho nevydržalo a skončili ste pri večerných inváziách chladničky. Ak chcete schudnúť, nestojí to všetko len na jedle. Drastické diéty, obmedzovanie sa v príjme potravy a minimum športových aktivít je spôsob, akým možno nejaké kilo zhodíte, no pomerne rýchlo priberiete jeho dvojnásobok. Priveľa jedla naraz škodí, rovnako ako zajedanie problémov či enormné zásoby potravín v domácnosti. Znížte množstvo príjmu potravy, nezabúdajte na raňajky a potravu pri jedení riadne prežúvajte. Vyhnite sa aj príjmu koncentrovaného cukru, no nepreháňajte to však ani s ovocím. Účinnou náhradou bude dostatok vlákniny v podobe zeleniny a dostatočný príjem bielkovín.

Pri extrémnej obezite sa obráťte na lekára

Začiatky sú späté s nadváhou, ktorú si dokážeme ustriehnuť. Pokiaľ však kilá navyše neriešime, nadváha sa pomerne rýchlo mení na obezitu. Kým jej prvé štádiá dokážeme pomerne slušne regulovať aktívnejším životným štýlom a pravidelným stravovaním, pri poslednom stupni si sami neporadíme.

Trpíte abnormálnou obezitou? V tom prípade možno hovoriť o označení morbídna obezita, ktorá patrí do rúk odborníkov a je s ňou spätý nevyhnutný operačný zákrok. Až potom možno uvažovať o úprave životného štýlu. Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistencom komplexnú liečbu. A práve tá sa netýka len chirurgického zákroku, ale predstaviť si pod ňou možno aj mnoho ďalších potrebných postupov, akým je napríklad aj psychologické poradenstvo.

A čo tak chudnutie v kúpeľoch?

Ak sa rozhodnete s obezitou niečo robiť, liečebno-preventívny program v kúpeľoch je jedným z ideálnych riešení. Zabudnite na dni sladkého ničnerobenia, hneď po príchode sa vás totiž ujme lekár a ten vás aj komplexne vyšetrí. Takýmto pobytom získate na mieru zostavený jedálniček a individuálny plán pohybových aktivít.
Majte motiváciu urobiť niečo pre seba, obezita predsa nie je len o zovňajšku, ale často je to práve prvotný impulz pre príchod vážnych chronických ochorení. Riešte obezitu v čase, keď ešte žiadne zdravotné problémy ani nepociťujete. 

Ak však trpíte autoimunitnými chorobami a neznášanlivosťou, ako je tomu v prípade celiakie, diéty sú v tomto prípade absolútnou nevyhnutnosťou. Kým pri neznášanlivosti lepku siahnete po bezlepkovej diéte, pri laktózovej intolerancii a vylúčení všetkého mliečneho sa budete riadiť bezlaktózovou diétou.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia