MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nespavosť? Uvarte si pred spaním správnu šálku čaju

Pečeň vám pomôže vylepšiť aj šálka správneho bylinkového čaju.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Trápi vás nespavosť? Uvarte si pred spaním správnu šálku čaju

Máte za sebou ťažšie obdobie v práci alebo v rodinnom živote? Rýchlo sa to odrazí na kvalite spánku. Pomôcť vám môže správny čaj.

Ľahnúť si do postele a po pár minútach zaspať, je pre niekoho samozrejmosťou, pre iných zbožným želaním. Miernymi poruchami spánku môžete trpieť najmä v období, keď ste vystavení stresu. Nemusíte hneď siahnuť po liekoch. Pri tých je namieste opatrnosť a najmä konzultácia s odborníkom. Určite by ste sa mali vyvarovať ich dlhodobému užívaniu. Pri prvých ťažkostiach si zoberte na pomoc klasické bylinky. Ktoré sú najvhodnejšie, poradí portál minimed.at.

Kozlík lekársky

Patrí k tradičným bylinkám, ktoré vám pomôžu privolať kvalitný spánok. Čaj z tejto bylinky by ste mali piť približne hodinu pred spaním. Na šálku nápoja potrebujete jeden gram koreňa kozlíka lekárskeho. Nechajte lúhovať päť minút. Pomôcť vám môžu aj kvapky, ktoré nájdete v lekárni. Najlepší účinok dosiahnete po dvoch týždňoch popíjania čaju.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor