MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nespavosť? Uvarte si pred spaním správnu šálku čaju

Pečeň vám pomôže vylepšiť aj šálka správneho bylinkového čaju.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Trápi vás nespavosť? Uvarte si pred spaním správnu šálku čaju

Máte za sebou ťažšie obdobie v práci alebo v rodinnom živote? Rýchlo sa to odrazí na kvalite spánku. Pomôcť vám môže správny čaj.

Ľahnúť si do postele a po pár minútach zaspať, je pre niekoho samozrejmosťou, pre iných zbožným želaním. Miernymi poruchami spánku môžete trpieť najmä v období, keď ste vystavení stresu. Nemusíte hneď siahnuť po liekoch. Pri tých je namieste opatrnosť a najmä konzultácia s odborníkom. Určite by ste sa mali vyvarovať ich dlhodobému užívaniu. Pri prvých ťažkostiach si zoberte na pomoc klasické bylinky. Ktoré sú najvhodnejšie, poradí portál minimed.at.

Kozlík lekársky

Patrí k tradičným bylinkám, ktoré vám pomôžu privolať kvalitný spánok. Čaj z tejto bylinky by ste mali piť približne hodinu pred spaním. Na šálku nápoja potrebujete jeden gram koreňa kozlíka lekárskeho. Nechajte lúhovať päť minút. Pomôcť vám môžu aj kvapky, ktoré nájdete v lekárni. Najlepší účinok dosiahnete po dvoch týždňoch popíjania čaju.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor