MENU
zdravy-zivot

Zrazenina: Nie je jedno, či sa upchá žila alebo tepna

Young,Woman,In,Pajamas,Having,Heart,Attack
Zdravý život

Zrazenina: Nie je jedno, či sa upchá žila alebo tepna

Nezáleží na veku, ale na tom, ako dlho sa nehýbete, aké lieky užívate a či máte vrodenú poruchu zrážavosti krvi, o ktorej netušíte.

Žilová trombóza môže zasiahnuť takmer všetky žily, no najčastejšie tie hlboké v lýtkach. Odtiaľ zrazenina postupuje nahor do stehien alebo až do panvových žíl, zriedkavejšie do horných končatín. Zrazenina vzniká, keď krv v žilách neprúdi tak rýchlo, ako by mala. Spomalí ju buď zamestnanie, pri ktorom nehybne prestojíte či presedíte väčšinu dňa, alebo choroba, úraz, či operácia, ktoré vás pripútali na lôžko. Ďalší vysokorizikový činiteľ je porucha zrážavosti krvi. V prípade žíl to znamená, že sa naruší rovnováha medzi dvoma krvnými bielkovinami. Tou, ktorá krv zráža, a tou, ktorá zrazeniny prirodzene rozpúšťa. Posledný faktor na rozvoj žilovej trombózy je poškodená cievna stena. Ak je absolútne bezchybná, je malá šanca, že sa na nej zrazenina vytvorí a zachytí. No akékoľvek poškodenie tok krvi spomaľuje.

Snažíme sa o čo najrýchlejšie obnovenie krvného zásobovania tkaniva a je to jedno, či sa bavíme o srdci, mozgu, či o končatine.
MUDr. Pavel Staško, cievny chirurg

Tepnová trombóza

Nesie so sebou obrovské riziko, že vinou zrazeniny sa nedokrví životne dôležitý orgán – srdce alebo mozog. Ak upchá tepnu v končatine, môžete o ňu prísť, lebo do nej prestane prúdiť okysličená krv a tkanivá odumrú. Predstupeň vzniku tepnovej trombózy je ateroskleróza, pri ktorej sa na cievach tvoria aterosklerotické pláty. Tie cievy buď pomaly upchávajú, alebo prederavia. Na poškodené miesto sa v tom prípade okamžite nalepia krvné doštičky a vytvoria „zátku“. Často je prvým príznakom trombózy až ťažký srdcový infarkt. Jediná prevencia tvorby zrazenín v tepnách je prevencia vzniku srdcovo-cievnych chorôb.

Rozdiel je v liečbe

V tepnách sa tvoria zrazeniny bohaté na krvné doštičky, preto je liečba zameraná práve proti nim. Pri tomto druhu zrazenín má význam užívanie preparátov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. Krvné zhluky v žilách, naopak, obsahujú veľmi málo krvných doštičiek a preventívne užívanie acylpyrínu a jeho súkmeňovcov má len nepatrný význam. Z hľadiska ochrany pred srdcovým infarktom sú však naďalej nezastupiteľné, no sami si ich preventívne neordinujte.

Až k operácii

Upchala sa vám cieva? Ide o čas. „Snažíme sa o čo najrýchlejšie obnovenie krvného zásobovania tkaniva a je to jedno, či sa bavíme o srdci, mozgu, či o končatine,“ vysvetľuje cievny chirurg MUDr. Pavel Staško. Podľa veku pacienta a konkrétneho prípadu lekári volia kombináciu techník. „Postupuje sa od najmenej invazívnej až po klasickú operáciu. Bez konzervatívnej terapie, ako je podávanie liekov, sa nikam nepohneme. Nasledujú endovaskulárne techniky, medzi ľuďmi známe ako ‚prefúknutie ciev‘, keď pracujeme pod röntgenovým žiarením zvnútra tepny a snažíme sa zrazeninu rozpustiť alebo tepnu roztiahnuť do požadovaného, eventuálne pôvodného priemeru a následne stabilizovať pomocou kovovej výstuže,“ opisuje lekár a dodáva, že v prípade neúspechu je pacient odkázaný na klasickú operáciu – teda spriechodnenie tepny, či už mechanickým odstránením uzáveru, alebo jeho obídením – bajpasom.

Poznáte rozdiel?

Ischémia – nedostatočné prekrvenie, ktoré spôsobí pokles príjmu výživy pre tkanivá
Trombóza – blokáda cievy zrazeninou
Embólia – uzáver tepny kúskom, ktorý sa odštiepil z krvnej zrazeniny a zastavil sa až v užšej časti tepny

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor