Zase máte nechty v zuboch a neviete sa tohto zlozvyku zbaviť, hoci ste už dávno dospelí? Takzvaná onychofágia trápi približne 30 % detí a 10 % dospelých. Niekto skúša korenie, iný horké laky na nechty. Čo však naozaj dokáže stopnúť obhrýzanie?
Je to strach?
„Za obhrýzaním nechtov sa môže skrývať stres či nervozita, ktoré môžu postupne prerásť do jemnej formy neurózy. To znamená, že vnútorné napätie si dieťa alebo dospelý eliminujú týmto správaním vnútorné napätie,,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Diana Bultmanová. „Ak sa podchytí v detstve, je veľká šanca, že sa onychofágia neprenesie do dospelosti.“ Obhrýzanie nechtov v žiadnom prípade nepodceňujte. Za ohrýzaním nechtov sa totiž môžu skrývať aj iné emócie, ako napríklad hnev alebo nuda. Vždy je dôležité nájsť samotný spúšťač, inak sa bude obhrýzanie nechtov ťahať roky. Odbornú pomoc by však mali vyhľadať aj dospelí, najmä v prípade, ak sa im nedarí odhaliť situácie, kedy si do nechtov najčastejšie zahryznú.
Rukavičky nepomôžu
Hoci sa vám môže javiť ako malichernosť, nie je to tak. „Pri ťažších formách onychofágie, keď si dieťa alebo dospelý ohrýza nechty až do živého a odhaľuje si nechtové lôžko, hrozí najmä mikrobiálna infekcia z vonkajšieho prostredia,“ varuje dermatologička MUDr. Zuzana Kožuchová. „V prípade dospelých je riskantná práca v nečistom prostredí. Opakované infekcie a zápaly nechtového lôžka sa neraz končia jeho deformáciou. Niekedy je poškodenie natoľko výrazné, že necht zostane zdeformovaný natrvalo.“ Môžu sa objaviť aj druhotné infekcie v ústnej dutine. Pod nechtami sa nachádza množstvo baktérií.
Mnohí ľudia sa snažia svoje ruky pred svetom skrývať. Receptov, ktoré majú zastaviť obhrýzanie nechtov, je naozaj veľa. Najčastejšie ide o namáčanie prstov do čierneho korenia alebo do štipľavej papriky, aby nechty doslova prestali chutiť. Ale... „Nepomáha ani lakovanie nechtov a podobné recepty. Keďže týmto spôsobom neodstraňujete príčinu, psychickú traumu, neurózu, neistotu a podobne, nie sú účinné,“ vysvetľuje dermatologička. Rovnako zbytočné je, keď bude rodič dávať dieťaťu rukavičky. Radšej sledujte, kedy príde ten moment a začne si nechty obhrýzať.
Pomôžu umelé nechty?
„Ak dokážete identifikovať spúšťače, či už sú to miesta, situácie, alebo stretnutia s určitými ľuďmi, nájdete možnosti, ktoré povedú k zníženiu napätia,“ radí psychologička Diana Bultmanová. Niektoré dámy sa zhodujú na tom, že ich pri obhrýzaní zachránili „umelé“ nechty. Aj v tomto prípade by ste však mali byť pozornejší. „Aplikácia akrylových alebo gélových nechtovfunguje ako mechanická prekážka onychofágie,“ približuje dermatologička. „Príčinu však neodstráni, len akt samotného ohrýzania bude odložený. Aplikácia je vhodné len v prípade, keď nie je necht výrazne poškodený a nechtové lôžko nie je aktívne zapálené. Ak dodržíte tieto pravidlá a navštívite odborníka s certifikátom, ktorý pracuje so sterilnými nástrojmi, nemal by sa stav nechtov zhoršiť. V každom prípade si raz začas treba od umelých nechtov oddýchnuť.“
Uľahčite si boj
- Žujte žuvačku. Obhrýzanie nechtov sa často viaže na stres, a keď vtedy zamestnáte žuvacie svaly, odvrátite pozornosť mozgu od nechtov.
- Naučte sa rozpoznávať situácie, ktoré vás doháňajú k obhrýzaniu nechtov. Prezraďte ich aj svojim najbližším, spoločne sa vám podarí ľahšie zvládať kritické situácie.
- Ak máte prestoje, zamestnajte si ruky, aby sa nenudili. Pri sledovaní televízie môžete napríklad štrikovať, vyšívať. Pomôže aj relaxačná loptička, s ktorou sa budete hrať.
- Majte vždy poruke pilník alebo nožnice. Zlomený necht či záder vás môžu lákať „zahryznúť“.
Ruky rozmaznávajte
Ak ste už boj s onychofágiou vyhrali, ruky rozmaznávajte. Práve zlomený necht môže znamenať návrat k starým zlozvykom. Okamžite ho opilníkujte, aby vás nedráždil. Ruky si pravidelne krémujte. Aj takto predídete lámavým nechtom. Urobte tak po každom styku s vodou. „Okolie nechtov ošetrujte špeciálnymi prípravkami, hlavne olejmi,“ pridáva tipy doktorka Zuzana Kožuchová. „A ak vám to čas a situácia dovolia, aspoň raz za štyri až šesť týždňov im doprajte špeciálnu starostlivosť v podobe odbornej manikúry a masáže.“ Pre zdravý rast a pevnosť nechtov sú dôležité najmä vitamíny skupiny B, ďalej vitamíny A, C, D a E. Z minerálov je to najmä vápnik, kremík, horčík, zinok a železo. Preto dbajte na pestrú stravu.