MENU
novinky-a-odbornici

Ako bojovať s obhrýzaním nechtov, poradia odborníčky

Obhrýzanie nechtov
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako bojovať s obhrýzaním nechtov, poradia odborníčky

Obhrýzanie nechtov sa môže skončiť deformáciami prstov. Kožný lekár zápal upokojí, ale problém často vyrieši až niekto iný.

Zase máte nechty v zuboch a neviete sa tohto zlozvyku zbaviť, hoci ste už dávno dospelí? Takzvaná onychofágia trápi približne 30 % detí a 10 % dospelých. Niekto skúša korenie, iný horké laky na nechty. Čo však naozaj dokáže stopnúť obhrýzanie?

Je to strach?

„Za obhrýzaním nechtov sa môže skrývať stres či nervozita, ktoré môžu postupne prerásť do jemnej formy neurózy. To znamená, že vnútorné napätie si dieťa alebo dospelý eliminujú týmto správaním vnútorné napätie,,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Diana Bultmanová. „Ak sa podchytí v detstve, je veľká šanca, že sa onychofágia neprenesie do dospelosti.“ Obhrýzanie nechtov v žiadnom prípade nepodceňujte. Za ohrýzaním nechtov sa totiž môžu skrývať aj iné emócie, ako napríklad hnev alebo nuda. Vždy je dôležité nájsť samotný spúšťač, inak sa bude obhrýzanie nechtov ťahať roky. Odbornú pomoc by však mali vyhľadať aj dospelí, najmä v prípade, ak sa im nedarí odhaliť situácie, kedy si do nechtov najčastejšie zahryznú.

Rukavičky nepomôžu

Hoci sa vám môže javiť ako malichernosť, nie je to tak. „Pri ťažších formách onychofágie, keď si dieťa alebo dospelý ohrýza nechty až do živého a odhaľuje si nechtové lôžko, hrozí najmä mikrobiálna infekcia z vonkajšieho prostredia,“ varuje dermatologička MUDr. Zuzana Kožuchová. „V prípade dospelých je riskantná práca v nečistom prostredí. Opakované infekcie a zápaly nechtového lôžka sa neraz končia jeho deformáciou. Niekedy je poškodenie natoľko výrazné, že necht zostane zdeformovaný natrvalo.“ Môžu sa objaviť aj druhotné infekcie v ústnej dutine. Pod nechtami sa nachádza množstvo baktérií.

Mnohí ľudia sa snažia svoje ruky pred svetom skrývať. Receptov, ktoré majú zastaviť obhrýzanie nechtov, je naozaj veľa. Najčastejšie ide o namáčanie prstov do čierneho korenia alebo do štipľavej papriky, aby nechty doslova prestali chutiť. Ale... „Nepomáha ani lakovanie nechtov a podobné recepty. Keďže týmto spôsobom neodstraňujete príčinu, psychickú traumu, neurózu, neistotu a podobne, nie sú účinné,“ vysvetľuje dermatologička. Rovnako zbytočné je, keď bude rodič dávať dieťaťu rukavičky. Radšej sledujte, kedy príde ten moment a začne si nechty obhrýzať.

Pomôžu umelé nechty?

„Ak dokážete identifikovať spúšťače, či už sú to miesta, situácie, alebo stretnutia s určitými ľuďmi, nájdete možnosti, ktoré povedú k zníženiu napätia,“ radí psychologička Diana Bultmanová. Niektoré dámy sa zhodujú na tom, že ich pri obhrýzaní zachránili „umelé“ nechty. Aj v tomto prípade by ste však mali byť pozornejší. Aplikácia akrylových alebo gélových nechtovfunguje ako mechanická prekážka onychofágie,“ približuje dermatologička. „Príčinu však neodstráni, len akt samotného ohrýzania bude odložený. Aplikácia je vhodné len v prípade, keď nie je necht výrazne poškodený a nechtové lôžko nie je aktívne zapálené. Ak dodržíte tieto pravidlá a navštívite odborníka s certifikátom, ktorý pracuje so sterilnými nástrojmi, nemal by sa stav nechtov zhoršiť. V každom prípade si raz začas treba od umelých nechtov oddýchnuť.“

Uľahčite si boj

  • Žujte žuvačku. Obhrýzanie nechtov sa často viaže na stres, a keď vtedy zamestnáte žuvacie svaly, odvrátite pozornosť mozgu od nechtov.
  • Naučte sa rozpoznávať situácie, ktoré vás doháňajú k obhrýzaniu nechtov. Prezraďte ich aj svojim najbližším, spoločne sa vám podarí ľahšie zvládať kritické situácie.
  • Ak máte prestoje, zamestnajte si ruky, aby sa nenudili. Pri sledovaní televízie môžete napríklad štrikovať, vyšívať. Pomôže aj relaxačná loptička, s ktorou sa budete hrať.
  • Majte vždy poruke pilník alebo nožnice. Zlomený necht či záder vás môžu lákať „zahryznúť“.

Ruky rozmaznávajte

Ak ste už boj s onychofágiou vyhrali, ruky rozmaznávajte. Práve zlomený necht môže znamenať návrat k starým zlozvykom. Okamžite ho opilníkujte, aby vás nedráždil. Ruky si pravidelne krémujte. Aj takto predídete lámavým nechtom. Urobte tak po každom styku s vodou. „Okolie nechtov ošetrujte špeciálnymi prípravkami, hlavne olejmi,“ pridáva tipy doktorka Zuzana Kožuchová. „A ak vám to čas a situácia dovolia, aspoň raz za štyri až šesť týždňov im doprajte špeciálnu starostlivosť v podobe odbornej manikúry a masáže.“ Pre zdravý rast a pevnosť nechtov sú dôležité najmä vitamíny skupiny B, ďalej vitamíny A, C, D a E. Z minerálov je to najmä vápnik, kremík, horčík, zinok a železo. Preto dbajte na pestrú stravu.

 

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor