MENU
zdravy-zivot

Odborníci sa zhodli: 3 veci, ktoré chránia pred chrípkou a COVID-19

Pred vírusmi vás neochráni nič lepšie ako rúško, odstup a časté umývanie rúk.
Zdravý život

Odborníci sa zhodli: 3 veci, ktoré chránia pred chrípkou a COVID-19

Ešte nikdy nebolo také dôležité chrániť sa pred vírusmi ako túto jeseň. Vsaďte na 3 nenáročné, ale zato účinné zásady.

Podľa hygienikov sa chrániť pred vírusmi môžete veľmi jednoducho a účinne, a to dodržiavaním zásady ROR (rúško-odstup-ruky/dezinfekcia rúk). 

  1. Správne nasadené rúško na tvári (prekryté ústa a nosové dierky) bráni, aby sa do okolia dostalo veľké množstvo kvapôčok, ktorými sa chrípka aj COVID-19 šíri pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní a aj pri vydychovaní vzduchu.
  2. Rovnakoúčinné je  zachovanie dostatočného, aspoň dvojmetrového odstupu od iných ľudí. Dostatočná vzdialenosť od druhých významne znižuje riziko doletu kvapôčok s vírusom priamo k vám.
  3. Časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou alebo dezinfekcia rúk prostriedkami na báze alkoholu ničí vírusy, ktoré sa usadili na pokožke dotykom s kontaminovanými predmetmi - napríklad držiaky v MHD, nákupné košíky, kľučky a pod. Nečistými rukami sa nedotýkajte tváre, úst ani očí. Vírus sa môže do organizmu dostať napríklad aj cez očné spojovky, pripomína na webovej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.

Môžete sa súčasne nakaziť koronavírusom a vírusom chrípky? Dá sa rozoznať chrípka a COVID-19 podľa príznakov? Pýtali sme sa odborníkov a všetko dôležité prinášame v novembrovom čísle mesačníka Zdravie

Na čo sa môžete v novembrovom Zdraví ešte tešiť? 

  • Marianna Ďurianová nám v rozhovore prezradila, prečo omdlela, kde ju obťažovali opice a čo ju privádza do extázy.  
  • Nutričná špecialistka radí 7 tipov, ktorými si posilnite imunitu v jesennej vlne pandémie covidu a chrípky súčasne.  
  • Pozreli sme sa na to, čo je to tzv. minimŕtvica. Vedeli ste, že ju môže hlásiť závrat aj prudká bolesť hlavy?
  •  U detí môže spustiť epileptický záchvat aj horúčka. Čo patrí k načastejším spúšťačom záchvatov? 
  •  Zacvičte si! Maroš Molnár si pre vás pripravil jesenný tréning na zvýšenie kondície. 
  • Chcete sa zbaviť večne studených nôh a ruk? Poradíme vám, ktoré dochucovadlá a koreniny by ste mali pridať do jedál. 
Novembrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Novembrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Novembrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia