MENU
zdravy-zivot

Viete, čo máte jesť? Tieto TRI potraviny vám určil deň narodenia

Správne jedlo vám dodá vitamíny aj dobrú náladu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Viete, čo máte jesť? Tieto TRI potraviny vám určil deň narodenia

Ideálne bude, ak sa jedna z troch potravín na vašom jedálnom lístku objaví aspoň raz za týždeň. Niektoré z nich bojujú proti chorobám srdca, iné vám dodajú presne tie vitamíny a minerály, ktoré najviac potrebujete.

1.až 3. deň v mesiaci

Šošovica

Obsahuje trojnásobne viac vápnika v porovnaní s obilninami a sedemkrát viac železa ako špenát. Nájdete v nej aj selén, ktorý povzbudzuje obranyschopnosť. Radí sa k bojovníkom proti neurózam, depresiám a stresom. Znižuje zlý cholesterol a pôsobí protirakovinovo.

Hrušky

Odvodňujú, pomáhajú pri liečbe srdcových a obličkových ochorení. Ak vás surové nadúvajú, uvarte ich. Budú ľahšie stráviteľné.

Pstruh

Pečený pstruhPečený pstruh
Pečený pstruh
Zdroj: Shutterstock

Nájdete v ňom omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prevenciou srdcových a mozgových ochorení. Majú pozitívny vplyv na nervovú sústavu, obranyschopnosť a krvnú zrážanlivosť.

Pokračovať Ďalej (1/15)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor