MENU
zdravy-zivot

Treba sa po očkovaní proti COVID-19 vzdať alkoholu?

Očkovanie
Zdravý život

Treba sa po očkovaní proti COVID-19 vzdať alkoholu?

Zvyknete si večer posedieť pri pohári vína alebo si dáte po večeri jedno pivo. Ako je to však s alkoholom, keď sa chystáte na očkovanie?

Podarilo sa vám konečne zaočkovať sa proti COVID-19 a rozmýšľate nad tým, že si na to štrngnete ? Alebo si chcete dopriať pohárik, aby ste sa po očkovaní trochu upokojili a nemysleli na vedľajšie účinky? Radšej si to rozmyslite. 

Potláča imunitu

Hoci ešte neexistujú vedecké štúdie o tom, ako presne účinkuje alkohol na organizmus po očkovaní proti COVID-19, je dostupné množstvo vedeckých štúdii, ktoré skúmali vplyv alkoholu na imunitný systém. Tie ukazujú, že 0,1 litra sektu alebo 0,3 litra piva vyvolá u žien reakciu imunitného systému. U mužov si to vyžaduje približne dvojnásobné množstvo alkoholu. Ten následne potláča časť obranyschopnosti organizmu, ktorá by inak bojovala napríklad proti škodlivým vírusom, uvádza nemecký portál fuersie. Z dôvodu konzumácie alkoholu sa zvyšuje i riziko, že vás chytí nádcha alebo chrípka. Vedci z Johns-Hopkinsovej univerzity v Amerike už potvrdili, že alkohol oslabuje aj schopnosť imunitného systému reagovať na koronavírus.

Bude zaneprázdnená

Ako je to so samotným očkovaním? Nech si už vyberiete ktorúkoľvek očkovaciu látku, jej úlohou je zaviesť do tela látky, ktoré kontrolovaných spôsobom spustia reakciu imunitného systému. Týmto spôsobom si organizmus začne vytvárať protilátky, pomocou ktorých sa môžeme v budúcnosti chrániť pred infekciou. Objaviť sa môže aj imunitná reakcia na očkovaciu látku. Ak v tomto momente oslabíte imunitu alkoholom, telo si bude ťažšie vytvárať požadované protilátky. Bude zaneprázdnené odbúravaním alkoholu. Práve preto sa neodporúča piť alkoholické nápoje po očkovaní.

Ako dlho?

Alkoholu sa vzdajte minimálne na tri dni po každej dávke očkovacej látky. Imunologička Eleanor Riley z univerzity v Edinburghu poukázala na už známy fakt, že alkohol pôsobí ako akýsi druh imunosupresíva, teda znižuje aktivitu imunitného systému. Iní odborníci zase radia, dopriať si abstinenciu aj medzi dvoma dávkami a ešte aj po nich. Minimálne päťdesiat dní. Porozmýšľať sa nad ňou oplatí aj pár dní pred podaním samotnej vakcíny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor