MENU
zdravy-zivot

Tráviace problémy, ekzém či migréna? Môže byť za tým nebezpečne prešľachtená potravina

„Nových" bielkovín v dnešnej pšenici pribúda a na každú z nich môže náš imunitný systém reagovať precitlivene.

Súvisiace témy

Zdravý život

Tráviace problémy, ekzém či migréna? Môže byť za tým nebezpečne prešľachtená potravina

Pravdepodobne si ju doprajte každý deň. Pšenica. Obsahuje výživné látky, ale aj lepok a iné bielkoviny, ktoré nám spôsobujú tráviace ťažkosti a ochorenia. Okrem celiakie ide o potravinové alergie a ATI senzitivitu.

Výrobky zo pšenice, ale aj z iných obilnín, najmä chlieb, pečivo, cestoviny, živia väčšinu ľudstva. Pšenica sa začala vo veľkom pestovať a konzumovať už aj v Číne či Indii, kde ešte donedávna dominovala v strave tradičná ryža.

Viac génov, viac proteínov

Pred 5000 rokmi tvorila pšenica len malú časť nášho jedálneho lístka. Asi takú, ako dnes proso. Lenže ľudia ju neustále šľachtili, takže vznikali nové odrody. Ale ešte aj naši rodičia jedli inú pšeničnú múku ako my. V súčasnosti je dramaticky prešľachtená. Farmári pestujú druhy, ktoré rastú rýchlejšie, sú odolnejšie voči škodcom a suchu, dajú sa ľahšie priemyselne spracovať.

Špecialistka na výživu: Prešli ste na FIT múky bez lepku? Strážte si kilá!

Chromozómová sada pšeničného zrna sa od počiatkov jej pestovania znásobila až 6 ráz. Dnes obsahuje vyše 103 000 génov. Pre porovnanie: človek má 23 000 génov, mrkva, proso, kukurica a ryža 19 000 až 39 000. Na gény sa viažu proteíny. „Nových" bielkovín v dnešnej pšenici pribúda a na každú z nich môže náš imunitný systém reagovať precitlivene. To je dôvod, prečo sa pšeničné zrno stalo spúšťačom mnohých zažívacích problémov a chorôb nielen tráviaceho systému.

Kauza glutén

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa snažia obmedzovať v strave obilniny, pretože múka z nich obsahuje okrem iného cukry, z ktorých sa priberá. Ale to je len jedna strana mince.

Pšenica a iné obilniny, napríklad raž či špalda, obsahujú proteín, ktorý sa volá glutén, po slovensky lepok. Geneticky predisponovaní ľudia naň majú intoleranciu, teda neznášanlivosť. Pôsobením lepku sa aktivuje imunitný systém a tvoria sa protilátky, ktoré poškodzujú sliznicu tenkého čreva. To má za následok poruchu vstrebávania živín. Sliznica môže byť úplne vyhladená, bez klkov. U detí sa prejavuje najmä hnačkami, bolesťami brucha, neprospievaním a chudnutím, ale aj nafukovaním, vracaním či zápchou, poruchami rastu. Črevné prejavy sa však pri celiakii objavujú len asi v tretine prípadov, skôr u detí ako u dospelých. K najčastejším mimočrevným prejavom patrí málokrvnosť, rednutie kostí, poškodenie pečene, autoimunitný zápal štítnej žľazy, afty v ústnej dutine, neplodnosť u žien, depresie. U dospelých môže ceiliakiu spustiť ochorenie, operácia, pôrod, stres. Veľa celiatikov má aj laktózovú intoleranciu.

Čítajte aj: Pri celiakii bezlepkový chlieb nestačí. Poznáte omrvinkové pravidlo?

Vyrobia tabletku proti celiakii?

Celiakiu, teda neznášanlivosť lepku, zaraďujú odborníci k autoimunitným ochoreniam, čo znamená, že organizmus si vytvára protilátky proti vlastným tkanivám, ktorých sa lepok dotkol. Je to akési sebapoškodzovanie organizmu. Jedinou terapiou je prísna, celoživotná bezlepková diéta. Vedci pracujú na liekoch proti celiakii, zvášť sľubná je pilulka, ktorá brzdi transglutaminázu. Na jej vývoji pracuje 18 európskych centier.

Nie všetky spomínané prejavy však musia signalizovať celiakiu. Podobné príznaky majú aj iné ochorenia tráviaceho traktu. Napríklad pri hnačkách môže ísť o zápalové ochorenia čreva infekčného alebo neinfekčného pôvodu. Pri bolestiach brucha musia lekári myslieť aj na zápal žalúdka, vredovú chorobu či na potravinové alergie.

Ďalšie zdravotné problémy v súvislosti so pšenicou ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia