MENU
zdravy-zivot

Trávenie upraví obyčajná bylinka. TOPKA proti bolesti hlavy i únave

Beautiful,Young,Woman,Drinking,Fresh,Lemonade,At,Home,,Closeup

Súvisiace témy

Zdravý život

Trávenie upraví obyčajná bylinka. TOPKA proti bolesti hlavy i únave

Jej „žuvačkovú“ vôňu pozná hádam každý. No vedeli ste, že mäta dokáže rozhýbať trávenie, osviežiť, pocitovo ochladiť rozhorúčené telo, či znížiť teplotu?

Mäta pomáha proti všetkým tráviacim problémom – mierne príznaky hnačky, zápchy, nevoľnosť, keď niečo nesadne, keď sa prejeme. V niektorých krajinách dajú po jedle ľuďom pohrýzť zrniečko kardamómu alebo lístky mäty na podporu trávenia. Ak aj vy dostanete na stôl jedlo ozdobené lístkom mäty, tak ho neodsuňte na kraj taniera, ale zjedzte ho na záver, postará sa vám o lepšie trávenie.

Mäta pôsobí v organizme aj dezinfekčne, napríklad ak sme jedli nejaké jedlo, o ktorom si nie sme celkom istí, pomocou môže byť jemná masáž brucha. Dobré je krúžiť okolo pupka riedeným mätovým olejčekom. Mäta totiž prejde do tela aj cez pokožku a účinkuje tam, kde má.

Pri nevoľnosti pomôže masírovať reflexné body žalúdka – líniu od zápästia k lakťu, ktorá sa zvykne masírovať aj pri čemeri. Inou alternatívou je požmoliť ušný lalôčik kvapkou pepermintu a o chvíľu pocítime, ako nám začína tráviť.

Rozbolela vás hlava? 

Ak cítite dlhodobé napätie, ovplyvní to postavenie chrbtice, najmä v krčnej oblasti. Všimnite si, ako podvedome vťahujete ramená, ak vás niečo ťaží. Ak sú svaly dlhší čas v nerovnováhe, dokážu po prudkom napnutí stlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus, a vznikne tak blokáda chrbtice.Ak cítite dlhodobé napätie, ovplyvní to postavenie chrbtice, najmä v krčnej oblasti. Všimnite si, ako podvedome vťahujete ramená, ak vás niečo ťaží. Ak sú svaly dlhší čas v nerovnováhe, dokážu po prudkom napnutí stlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus, a vznikne tak blokáda chrbtice.
Zdroj: Shutterstock

Na spánky, na zátylok, tam, kde zakláňame hlavu, v strede krku natrieme reflexný bod mätou. Pri bolestiach hlavy od krčnej chrbtice pomasírujte pepermintom šiju.

Všestranná mäta

Martina Valníčková, arómaterapeutka a odborníčka na esenciálne oleje radí, kedy môžete byť mätový olej ešte náomocný: 

  • Proti únave a tiež nevoľnosti, napríklad v aute, pomôže, ak si ho kvapneme do dlaní, pošúchame ich o seba a vdychujeme.
  • Obľúbenou energizujúcou kombináciou je mäta + pomaranč. 
  • Zmes na zníženie teploty a uvoľnenie upchatého nosa: pepermint + citrón + levanduľa.
  • Zvýšená teplota u detí: riedenú mätu natrieme na chodidlá dieťaťa v časových odstupoch a postupne teplota klesne. Pri teplote natierame nohy, chrbát, pri vysokej teplote aj každú polhodinu, 1 kvapku esenciálneho pepermintového olejčeka zriedeného v nosnom oleji alebo telovom mlieku.
  • Mäta upokojí aj podráždenú pokožku pri uštipnutí, naneste ju na štípance – odpuchnú.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor