MENU
zdravy-zivot

Trávenie upraví obyčajná bylinka. TOPKA proti bolesti hlavy i únave

Beautiful,Young,Woman,Drinking,Fresh,Lemonade,At,Home,,Closeup

Súvisiace témy

Zdravý život

Trávenie upraví obyčajná bylinka. TOPKA proti bolesti hlavy i únave

Jej „žuvačkovú“ vôňu pozná hádam každý. No vedeli ste, že mäta dokáže rozhýbať trávenie, osviežiť, pocitovo ochladiť rozhorúčené telo, či znížiť teplotu?

Mäta pomáha proti všetkým tráviacim problémom – mierne príznaky hnačky, zápchy, nevoľnosť, keď niečo nesadne, keď sa prejeme. V niektorých krajinách dajú po jedle ľuďom pohrýzť zrniečko kardamómu alebo lístky mäty na podporu trávenia. Ak aj vy dostanete na stôl jedlo ozdobené lístkom mäty, tak ho neodsuňte na kraj taniera, ale zjedzte ho na záver, postará sa vám o lepšie trávenie.

Mäta pôsobí v organizme aj dezinfekčne, napríklad ak sme jedli nejaké jedlo, o ktorom si nie sme celkom istí, pomocou môže byť jemná masáž brucha. Dobré je krúžiť okolo pupka riedeným mätovým olejčekom. Mäta totiž prejde do tela aj cez pokožku a účinkuje tam, kde má.

Pri nevoľnosti pomôže masírovať reflexné body žalúdka – líniu od zápästia k lakťu, ktorá sa zvykne masírovať aj pri čemeri. Inou alternatívou je požmoliť ušný lalôčik kvapkou pepermintu a o chvíľu pocítime, ako nám začína tráviť.

Rozbolela vás hlava? 

Ak cítite dlhodobé napätie, ovplyvní to postavenie chrbtice, najmä v krčnej oblasti. Všimnite si, ako podvedome vťahujete ramená, ak vás niečo ťaží. Ak sú svaly dlhší čas v nerovnováhe, dokážu po prudkom napnutí stlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus, a vznikne tak blokáda chrbtice.Ak cítite dlhodobé napätie, ovplyvní to postavenie chrbtice, najmä v krčnej oblasti. Všimnite si, ako podvedome vťahujete ramená, ak vás niečo ťaží. Ak sú svaly dlhší čas v nerovnováhe, dokážu po prudkom napnutí stlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus, a vznikne tak blokáda chrbtice.
Zdroj: Shutterstock

Na spánky, na zátylok, tam, kde zakláňame hlavu, v strede krku natrieme reflexný bod mätou. Pri bolestiach hlavy od krčnej chrbtice pomasírujte pepermintom šiju.

Všestranná mäta

Martina Valníčková, arómaterapeutka a odborníčka na esenciálne oleje radí, kedy môžete byť mätový olej ešte náomocný: 

  • Proti únave a tiež nevoľnosti, napríklad v aute, pomôže, ak si ho kvapneme do dlaní, pošúchame ich o seba a vdychujeme.
  • Obľúbenou energizujúcou kombináciou je mäta + pomaranč. 
  • Zmes na zníženie teploty a uvoľnenie upchatého nosa: pepermint + citrón + levanduľa.
  • Zvýšená teplota u detí: riedenú mätu natrieme na chodidlá dieťaťa v časových odstupoch a postupne teplota klesne. Pri teplote natierame nohy, chrbát, pri vysokej teplote aj každú polhodinu, 1 kvapku esenciálneho pepermintového olejčeka zriedeného v nosnom oleji alebo telovom mlieku.
  • Mäta upokojí aj podráždenú pokožku pri uštipnutí, naneste ju na štípance – odpuchnú.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor