MENU
zdravy-zivot

Pri svalových kŕčoch nedopĺňajte len horčík. Dôležitý je ešte jeden minerál

Svalový kŕč vie znepríjemniť športovanie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pri svalových kŕčoch nedopĺňajte len horčík. Dôležitý je ešte jeden minerál

Najčastejšie sa objavujú v nohách, ale môžu zasiahnuť aj inú časť tela. Ako bojovať proti nepríjemnej bolesti pri svalových kŕčoch?

Najčastejšie sa za nimi skrýva strata energie, minerálov, ale i akútna dehydratácia. Kŕč je nežiaduce svalové napätie, pre ktoré je charakteristická nárazová silná bolesť. Ide o ochranný mechanizmus pri preťažení svalového vlákna.

Útočí na nohy

V kritickom momente sa stiahne a stáva sa pevnejším. Na krátky čas sa zablokuje. Najčastejšie sa kŕče objavujú pri dlhodobom a extrémnom zaťažení. Či už ide o beh, turistiku, alebo bicyklovanie, vznikajú prevažne v dolných končatinách. V horných sa objavujú zriedkavo. „Môžu vzniknúť napríklad pri tenise, keď sú prsty v stereotypnej polohe pri maximálnom zaťažení,“ konštatuje doktorka Alena Urvayová.

Horčík nestačí

Pri ťažkostiach mnohí automaticky siahnu po horčíku. Jeho nedostatok sa skutočne môže podpísať pod bolestivé stuhnutie. Spomeňte si, či ste v poslednom období mali na tanieri oriešky, pšeničné klíčky, zelenú listovú zeleninu alebo banány. To sú najlepšie zdroje horčíka.

„Samotné kŕče však nemusia vzniknúť len tým, že bunky sú dehydrované. Môžu obsahovať veľké množstvo tekutín, ale musí tam byť aj správny obsah iónov. Tie zodpovedajú za stabilitu svalových buniek,vysvetľuje telovýchovná lekárka. „Treba si dávať pozor na hodnoty draslíka, ktorý je vnútrobunkový ión a pri zvýšenom potení sa z bunky stráca. Nezabúdajte ho teda nahrádzať.“ Draslík nájdete napríklad v mlieku, jablčnom mušte, banánoch, sušenom ovocí, ale i v rybách. Prvým krokom, ako predchádzať nepríjemným kŕčom, je sledovať pomer vápnika, magnézia a draslíka.

Najčastejšie príčiny kŕčov:

  • nedostatok horčíka, draslíka alebo vápnika
  • nezvyčajná alebo príliš intenzívna záťaž
  • poruchy krvného obehu, ktoré vedú k nedostatku kyslíka vo svale
  • niektoré lieky
  • chlad alebo príliš studená voda
  • požitie alkoholických nápojov

Chce to čas

Nech vám už chýba horčík či draslík, nestačí, aby ste si dali banán pred tréningom. Vstrebáva sa črevnou flórou nie zo žalúdka, preto potrebujete čas na to, aby si organizmus doplnil zásoby. „Príprava musí byť systematická. Na dostatočný príjem minerálov si musíte dávať pozor 4 až 6 týždňov. Potom to už má tú správnu kvalitu,“ zdôrazňuje skúsená odborníčka.

Súčasťou prípravy môže byť pitný režim obohatený o minerálne vody s vyšším obsahom magnézia. Treba si však dávať pozor na predávkovanie. Striedajte minerálky s obyčajnou vodou, prípadne riedenými ovocnými šťavami. Organizmus potrebuje zmenu, potom si z každého nápoja či zo stravy zoberie to najlepšie. Ak vás prepadne kŕč pri chôdzi či behu, môže vám pomôcť jemné a postupné preťahovanie končatiny. Nohu sa snažte dávať pomaly do protismeru. Uvoľniť sval môže pomôcť aj vlažný obklad.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor