MENU
zdravy-zivot

Pri svalových kŕčoch nedopĺňajte len horčík. Dôležitý je ešte jeden minerál

Svalový kŕč vie znepríjemniť športovanie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Pri svalových kŕčoch nedopĺňajte len horčík. Dôležitý je ešte jeden minerál

Najčastejšie sa objavujú v nohách, ale môžu zasiahnuť aj inú časť tela. Ako bojovať proti nepríjemnej bolesti pri svalových kŕčoch?

Najčastejšie sa za nimi skrýva strata energie, minerálov, ale i akútna dehydratácia. Kŕč je nežiaduce svalové napätie, pre ktoré je charakteristická nárazová silná bolesť. Ide o ochranný mechanizmus pri preťažení svalového vlákna.

Útočí na nohy

V kritickom momente sa stiahne a stáva sa pevnejším. Na krátky čas sa zablokuje. Najčastejšie sa kŕče objavujú pri dlhodobom a extrémnom zaťažení. Či už ide o beh, turistiku, alebo bicyklovanie, vznikajú prevažne v dolných končatinách. V horných sa objavujú zriedkavo. „Môžu vzniknúť napríklad pri tenise, keď sú prsty v stereotypnej polohe pri maximálnom zaťažení,“ konštatuje doktorka Alena Urvayová.

Horčík nestačí

Pri ťažkostiach mnohí automaticky siahnu po horčíku. Jeho nedostatok sa skutočne môže podpísať pod bolestivé stuhnutie. Spomeňte si, či ste v poslednom období mali na tanieri oriešky, pšeničné klíčky, zelenú listovú zeleninu alebo banány. To sú najlepšie zdroje horčíka.

„Samotné kŕče však nemusia vzniknúť len tým, že bunky sú dehydrované. Môžu obsahovať veľké množstvo tekutín, ale musí tam byť aj správny obsah iónov. Tie zodpovedajú za stabilitu svalových buniek,vysvetľuje telovýchovná lekárka. „Treba si dávať pozor na hodnoty draslíka, ktorý je vnútrobunkový ión a pri zvýšenom potení sa z bunky stráca. Nezabúdajte ho teda nahrádzať.“ Draslík nájdete napríklad v mlieku, jablčnom mušte, banánoch, sušenom ovocí, ale i v rybách. Prvým krokom, ako predchádzať nepríjemným kŕčom, je sledovať pomer vápnika, magnézia a draslíka.

Najčastejšie príčiny kŕčov:

  • nedostatok horčíka, draslíka alebo vápnika
  • nezvyčajná alebo príliš intenzívna záťaž
  • poruchy krvného obehu, ktoré vedú k nedostatku kyslíka vo svale
  • niektoré lieky
  • chlad alebo príliš studená voda
  • požitie alkoholických nápojov

Chce to čas

Nech vám už chýba horčík či draslík, nestačí, aby ste si dali banán pred tréningom. Vstrebáva sa črevnou flórou nie zo žalúdka, preto potrebujete čas na to, aby si organizmus doplnil zásoby. „Príprava musí byť systematická. Na dostatočný príjem minerálov si musíte dávať pozor 4 až 6 týždňov. Potom to už má tú správnu kvalitu,“ zdôrazňuje skúsená odborníčka.

Súčasťou prípravy môže byť pitný režim obohatený o minerálne vody s vyšším obsahom magnézia. Treba si však dávať pozor na predávkovanie. Striedajte minerálky s obyčajnou vodou, prípadne riedenými ovocnými šťavami. Organizmus potrebuje zmenu, potom si z každého nápoja či zo stravy zoberie to najlepšie. Ak vás prepadne kŕč pri chôdzi či behu, môže vám pomôcť jemné a postupné preťahovanie končatiny. Nohu sa snažte dávať pomaly do protismeru. Uvoľniť sval môže pomôcť aj vlažný obklad.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor