Najčastejšie sa za nimi skrýva strata energie, minerálov, ale i akútna dehydratácia. Kŕč je nežiaduce svalové napätie, pre ktoré je charakteristická nárazová silná bolesť. Ide o ochranný mechanizmus pri preťažení svalového vlákna.
Útočí na nohy
V kritickom momente sa stiahne a stáva sa pevnejším. Na krátky čas sa zablokuje. Najčastejšie sa kŕče objavujú pri dlhodobom a extrémnom zaťažení. Či už ide o beh, turistiku, alebo bicyklovanie, vznikajú prevažne v dolných končatinách. V horných sa objavujú zriedkavo. „Môžu vzniknúť napríklad pri tenise, keď sú prsty v stereotypnej polohe pri maximálnom zaťažení,“ konštatuje doktorka Alena Urvayová.
Horčík nestačí
Pri ťažkostiach mnohí automaticky siahnu po horčíku. Jeho nedostatok sa skutočne môže podpísať pod bolestivé stuhnutie. Spomeňte si, či ste v poslednom období mali na tanieri oriešky, pšeničné klíčky, zelenú listovú zeleninu alebo banány. To sú najlepšie zdroje horčíka.
„Samotné kŕče však nemusia vzniknúť len tým, že bunky sú dehydrované. Môžu obsahovať veľké množstvo tekutín, ale musí tam byť aj správny obsah iónov. Tie zodpovedajú za stabilitu svalových buniek,“ vysvetľuje telovýchovná lekárka. „Treba si dávať pozor na hodnoty draslíka, ktorý je vnútrobunkový ión a pri zvýšenom potení sa z bunky stráca. Nezabúdajte ho teda nahrádzať.“ Draslík nájdete napríklad v mlieku, jablčnom mušte, banánoch, sušenom ovocí, ale i v rybách. Prvým krokom, ako predchádzať nepríjemným kŕčom, je sledovať pomer vápnika, magnézia a draslíka.
Najčastejšie príčiny kŕčov:
- nedostatok horčíka, draslíka alebo vápnika
- nezvyčajná alebo príliš intenzívna záťaž
- poruchy krvného obehu, ktoré vedú k nedostatku kyslíka vo svale
- niektoré lieky
- chlad alebo príliš studená voda
- požitie alkoholických nápojov
Chce to čas
Nech vám už chýba horčík či draslík, nestačí, aby ste si dali banán pred tréningom. Vstrebáva sa črevnou flórou nie zo žalúdka, preto potrebujete čas na to, aby si organizmus doplnil zásoby. „Príprava musí byť systematická. Na dostatočný príjem minerálov si musíte dávať pozor 4 až 6 týždňov. Potom to už má tú správnu kvalitu,“ zdôrazňuje skúsená odborníčka.
Súčasťou prípravy môže byť pitný režim obohatený o minerálne vody s vyšším obsahom magnézia. Treba si však dávať pozor na predávkovanie. Striedajte minerálky s obyčajnou vodou, prípadne riedenými ovocnými šťavami. Organizmus potrebuje zmenu, potom si z každého nápoja či zo stravy zoberie to najlepšie. Ak vás prepadne kŕč pri chôdzi či behu, môže vám pomôcť jemné a postupné preťahovanie končatiny. Nohu sa snažte dávať pomaly do protismeru. Uvoľniť sval môže pomôcť aj vlažný obklad.