MENU
zdravy-zivot

Trápia vás opuchnuté členky? Čo sa za nimi v lete najčastejšie skrýva?

Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Trápia vás opuchnuté členky? Čo sa za nimi v lete najčastejšie skrýva?

Opuchnuté členky vás potrápia najmä v lete, a to aj zdravých ľudí. Môžu sa však za nimi skrývať aj zdravotné ťažkosti. Odľahčite nohy a vráťte ich do formy.

Do práce si vykračujete ľahkým krokom, večer svoje členky len skrývate a rýchlo si vykladáte nohy. Horúce mesiace vedia nohy potrápiť. „Za opuchnutými členkami sa skrýva nahromadenie tekutiny v podkožnom tkanive,“ vysvetľuje praktická lekárka MUDr. Ingrid Malgotová. „Tento jav má množstvo príčin. Veľa napovie dĺžka opuchu i fakt, či sa vyskytuje len na jednej nohe alebo oboch. Pri jednostranných opuchoch ide väčšinou o zranenie či uštipnutie hmyzom.“

Vyložte si nohy

V letných mesiacoch sú najčastejšími príčinami opuchov nekonečné státie alebo sedenie. Kvôli vyšším teplotám sa žily rozťahujú, napnuté steny sú oslabené, ľahšie cez ne presakujú tekutejšie zložky krvi, ktoré sa hromadia v dolných končatinách. Všetko zhoršuje dlhá nehybnosť chodidiel a nízka poloha nôh. Veľký tlak naruší činnosť žilových chlopní. Tie nemôžu správne zabraňovať hromadeniu tekutín. Tento druh „nevinných“ opuchov sa objavuje na obidvoch nohách a netrvá dlhšie ako deň. Problémy s opuchmi nôh sa častejšie vyskytujú vo vyššom veku, keď je pružnosť ciev prirodzene slabšia. Dôležitú úlohu zohráva aj dedičnosť. „Opuchy sa často stratia, keď si nohy vyložíte. Prípadne si pod ne podložíte vankúš. Ak máte možnosť, zdvihnite si dolný koniec postele alebo kresla,“ radí odborníčka. Zachrániť vás môžu aj kocky ľadu, ktorými si zľahka prechádzajte po opuchnutých členkoch. Uvoľňujúci je i kúpeľ nôh pripravený z mäty priepornej. Schladí a podporí krvný obeh.

Anketa
Opúchajú vám v lete nohy?

Zoberte si pančuchy

Za opuchmi nôh sa však môžu skrývať aj kŕčové žily, prípadne ich zápal. Ak vám ich diagnostikovali, buďte pri dlhšom vysedávaní obzvlášť pozorní. A to platí najmä pre dámy. Chronickými žilovým ťažkosťami totiž trpia dvakrát častejšie ako muži. „V tomto prípade opuchy zmierňujú špeciálne elastické pančuchy,“ radí lekárka Ingrid Malgotová. Keď máte možnosť, poprechádzajte sa, prípadne sa striedavo prehupujte z päty na špičku a naopak. Odborníci zistili, že ťažkosti môžu výrazne znížiť niektoré flavonoidy. Patrí k nim napríklad troxerutín. Podľa výskumu ľuďom, ktorí ho užívali dva dni pred dlhým letom, členky takmer neopuchli, prípadne boli opuchy menšie a menej bolestivé. Výborné sú aj výrobky z pagaštanu konského.

Udržujte si hmotnosť

Boj s opuchmi musíte viesť dlhodobo. Aká prevencia je najúčinnejšia? „Ak je to možné, vyhýbajte sa tesnému oblečeniu v oblasti stehien. Nevhodné sú príliš úzke rifle alebo podväzky,“ vysvetľuje Ingrid Malgotová. „Ak máte nábeh na hromadenie tekutín v oblasti členkov, snažte sa pravidelne posilňovať svalstvo dolných končatín.“ Ideálna je rýchla chôdza, bicyklovanie alebo plávanie. Opuchy sú často spojené i s nadváhou. V tomto prípade je za ne zodpovedné príliš veľké množstvo tukového tkaniva a sťažené prekrvenie.

Soľ si odoprite 

Riziko sa zvyšuje, ak si často pochutíte na slaných orieškoch alebo zemiakových lupienkoch. Soľ totiž napomáha zadržiavaniu a hromadeniu tekutín v tele. Nezabúdajte, že veľa slaných kryštálikov sa nachádza aj v údeninách, preto pozor na letné grilovanie. Ak máte obezitu, navštívte odborníka, ktorý vypracuje diétny plán. Okrem zdravej životosprávy vám v boji proti opuchom pomôže aj lymfodrenáž.

Ak sa opuchy nestrácajú ani po viacerých dňoch, navštívte svojho praktického lekára. „Potrebná je diagnostika ako odber krvi, vyšetrenie moču, EKG či cievne vyšetrenie,“ radí MUDr. Ingrid Malgotová. „Opuchnuté členky môžu signalizovať problémy so srdcom, zlyhávanie obličiek či pečene.“ Nahromadenie tekutín v oblasti členkov súvisí aj s užívaním niektorých liekov, napríklad na liečbu vysokého krvného tlaku, antidepresív alebo steroidov.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor