MENU
zdravy-zivot

Trápia vás opuchnuté členky? Čo sa za nimi v lete najčastejšie skrýva?

Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.
Zdravý život

Trápia vás opuchnuté členky? Čo sa za nimi v lete najčastejšie skrýva?

Opuchnuté členky vás potrápia najmä v lete, a to aj zdravých ľudí. Môžu sa však za nimi skrývať aj zdravotné ťažkosti. Odľahčite nohy a vráťte ich do formy.

Do práce si vykračujete ľahkým krokom, večer svoje členky len skrývate a rýchlo si vykladáte nohy. Horúce mesiace vedia nohy potrápiť. „Za opuchnutými členkami sa skrýva nahromadenie tekutiny v podkožnom tkanive,“ vysvetľuje praktická lekárka MUDr. Ingrid Malgotová. „Tento jav má množstvo príčin. Veľa napovie dĺžka opuchu i fakt, či sa vyskytuje len na jednej nohe alebo oboch. Pri jednostranných opuchoch ide väčšinou o zranenie či uštipnutie hmyzom.“

Vyložte si nohy

V letných mesiacoch sú najčastejšími príčinami opuchov nekonečné státie alebo sedenie. Kvôli vyšším teplotám sa žily rozťahujú, napnuté steny sú oslabené, ľahšie cez ne presakujú tekutejšie zložky krvi, ktoré sa hromadia v dolných končatinách. Všetko zhoršuje dlhá nehybnosť chodidiel a nízka poloha nôh. Veľký tlak naruší činnosť žilových chlopní. Tie nemôžu správne zabraňovať hromadeniu tekutín. Tento druh „nevinných“ opuchov sa objavuje na obidvoch nohách a netrvá dlhšie ako deň. Problémy s opuchmi nôh sa častejšie vyskytujú vo vyššom veku, keď je pružnosť ciev prirodzene slabšia. Dôležitú úlohu zohráva aj dedičnosť. „Opuchy sa často stratia, keď si nohy vyložíte. Prípadne si pod ne podložíte vankúš. Ak máte možnosť, zdvihnite si dolný koniec postele alebo kresla,“ radí odborníčka. Zachrániť vás môžu aj kocky ľadu, ktorými si zľahka prechádzajte po opuchnutých členkoch. Uvoľňujúci je i kúpeľ nôh pripravený z mäty priepornej. Schladí a podporí krvný obeh.

Anketa
Opúchajú vám v lete nohy?

Zoberte si pančuchy

Za opuchmi nôh sa však môžu skrývať aj kŕčové žily, prípadne ich zápal. Ak vám ich diagnostikovali, buďte pri dlhšom vysedávaní obzvlášť pozorní. A to platí najmä pre dámy. Chronickými žilovým ťažkosťami totiž trpia dvakrát častejšie ako muži. „V tomto prípade opuchy zmierňujú špeciálne elastické pančuchy,“ radí lekárka Ingrid Malgotová. Keď máte možnosť, poprechádzajte sa, prípadne sa striedavo prehupujte z päty na špičku a naopak. Odborníci zistili, že ťažkosti môžu výrazne znížiť niektoré flavonoidy. Patrí k nim napríklad troxerutín. Podľa výskumu ľuďom, ktorí ho užívali dva dni pred dlhým letom, členky takmer neopuchli, prípadne boli opuchy menšie a menej bolestivé. Výborné sú aj výrobky z pagaštanu konského.

Udržujte si hmotnosť

Boj s opuchmi musíte viesť dlhodobo. Aká prevencia je najúčinnejšia? „Ak je to možné, vyhýbajte sa tesnému oblečeniu v oblasti stehien. Nevhodné sú príliš úzke rifle alebo podväzky,“ vysvetľuje Ingrid Malgotová. „Ak máte nábeh na hromadenie tekutín v oblasti členkov, snažte sa pravidelne posilňovať svalstvo dolných končatín.“ Ideálna je rýchla chôdza, bicyklovanie alebo plávanie. Opuchy sú často spojené i s nadváhou. V tomto prípade je za ne zodpovedné príliš veľké množstvo tukového tkaniva a sťažené prekrvenie.

Soľ si odoprite 

Riziko sa zvyšuje, ak si často pochutíte na slaných orieškoch alebo zemiakových lupienkoch. Soľ totiž napomáha zadržiavaniu a hromadeniu tekutín v tele. Nezabúdajte, že veľa slaných kryštálikov sa nachádza aj v údeninách, preto pozor na letné grilovanie. Ak máte obezitu, navštívte odborníka, ktorý vypracuje diétny plán. Okrem zdravej životosprávy vám v boji proti opuchom pomôže aj lymfodrenáž.

Ak sa opuchy nestrácajú ani po viacerých dňoch, navštívte svojho praktického lekára. „Potrebná je diagnostika ako odber krvi, vyšetrenie moču, EKG či cievne vyšetrenie,“ radí MUDr. Ingrid Malgotová. „Opuchnuté členky môžu signalizovať problémy so srdcom, zlyhávanie obličiek či pečene.“ Nahromadenie tekutín v oblasti členkov súvisí aj s užívaním niektorých liekov, napríklad na liečbu vysokého krvného tlaku, antidepresív alebo steroidov.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia