Do práce si vykračujete ľahkým krokom, večer svoje členky len skrývate a rýchlo si vykladáte nohy. Horúce mesiace vedia nohy potrápiť. „Za opuchnutými členkami sa skrýva nahromadenie tekutiny v podkožnom tkanive,“ vysvetľuje praktická lekárka MUDr. Ingrid Malgotová. „Tento jav má množstvo príčin. Veľa napovie dĺžka opuchu i fakt, či sa vyskytuje len na jednej nohe alebo oboch. Pri jednostranných opuchoch ide väčšinou o zranenie či uštipnutie hmyzom.“
Vyložte si nohy
V letných mesiacoch sú najčastejšími príčinami opuchov nekonečné státie alebo sedenie. Kvôli vyšším teplotám sa žily rozťahujú, napnuté steny sú oslabené, ľahšie cez ne presakujú tekutejšie zložky krvi, ktoré sa hromadia v dolných končatinách. Všetko zhoršuje dlhá nehybnosť chodidiel a nízka poloha nôh. Veľký tlak naruší činnosť žilových chlopní. Tie nemôžu správne zabraňovať hromadeniu tekutín. Tento druh „nevinných“ opuchov sa objavuje na obidvoch nohách a netrvá dlhšie ako deň. Problémy s opuchmi nôh sa častejšie vyskytujú vo vyššom veku, keď je pružnosť ciev prirodzene slabšia. Dôležitú úlohu zohráva aj dedičnosť. „Opuchy sa často stratia, keď si nohy vyložíte. Prípadne si pod ne podložíte vankúš. Ak máte možnosť, zdvihnite si dolný koniec postele alebo kresla,“ radí odborníčka. Zachrániť vás môžu aj kocky ľadu, ktorými si zľahka prechádzajte po opuchnutých členkoch. Uvoľňujúci je i kúpeľ nôh pripravený z mäty priepornej. Schladí a podporí krvný obeh.
- 93%
- 7%
Váš hlas bol započítaný
Zoberte si pančuchy
Za opuchmi nôh sa však môžu skrývať aj kŕčové žily, prípadne ich zápal. Ak vám ich diagnostikovali, buďte pri dlhšom vysedávaní obzvlášť pozorní. A to platí najmä pre dámy. Chronickými žilovým ťažkosťami totiž trpia dvakrát častejšie ako muži. „V tomto prípade opuchy zmierňujú špeciálne elastické pančuchy,“ radí lekárka Ingrid Malgotová. Keď máte možnosť, poprechádzajte sa, prípadne sa striedavo prehupujte z päty na špičku a naopak. Odborníci zistili, že ťažkosti môžu výrazne znížiť niektoré flavonoidy. Patrí k nim napríklad troxerutín. Podľa výskumu ľuďom, ktorí ho užívali dva dni pred dlhým letom, členky takmer neopuchli, prípadne boli opuchy menšie a menej bolestivé. Výborné sú aj výrobky z pagaštanu konského.
Udržujte si hmotnosť
Boj s opuchmi musíte viesť dlhodobo. Aká prevencia je najúčinnejšia? „Ak je to možné, vyhýbajte sa tesnému oblečeniu v oblasti stehien. Nevhodné sú príliš úzke rifle alebo podväzky,“ vysvetľuje Ingrid Malgotová. „Ak máte nábeh na hromadenie tekutín v oblasti členkov, snažte sa pravidelne posilňovať svalstvo dolných končatín.“ Ideálna je rýchla chôdza, bicyklovanie alebo plávanie. Opuchy sú často spojené i s nadváhou. V tomto prípade je za ne zodpovedné príliš veľké množstvo tukového tkaniva a sťažené prekrvenie.
Soľ si odoprite
Riziko sa zvyšuje, ak si často pochutíte na slaných orieškoch alebo zemiakových lupienkoch. Soľ totiž napomáha zadržiavaniu a hromadeniu tekutín v tele. Nezabúdajte, že veľa slaných kryštálikov sa nachádza aj v údeninách, preto pozor na letné grilovanie. Ak máte obezitu, navštívte odborníka, ktorý vypracuje diétny plán. Okrem zdravej životosprávy vám v boji proti opuchom pomôže aj lymfodrenáž.
Ak sa opuchy nestrácajú ani po viacerých dňoch, navštívte svojho praktického lekára. „Potrebná je diagnostika ako odber krvi, vyšetrenie moču, EKG či cievne vyšetrenie,“ radí MUDr. Ingrid Malgotová. „Opuchnuté členky môžu signalizovať problémy so srdcom, zlyhávanie obličiek či pečene.“ Nahromadenie tekutín v oblasti členkov súvisí aj s užívaním niektorých liekov, napríklad na liečbu vysokého krvného tlaku, antidepresív alebo steroidov.