MENU
zdravy-zivot

Tetánia prepukne na jar: Príznaky skrotí šálka TEJTO potraviny, radí lekárka

Young,Man,Suffering,From,Heart,Attack,At,Home
Zdravý život

Tetánia prepukne na jar: Príznaky skrotí šálka TEJTO potraviny, radí lekárka

Toto ochorenie zvykne prepuknúť hlavne na jar a v obdobiach zvýšeného stresu. Síce naň neumriete, ale výrazne zhoršuje kvalitu života. Radšej si pridajte do jedálnička pár dôležitých prísad.

Cítite sa malátni, bez nálady, nešťastní, nervózni a podráždení? Príroda a počasie ovplyvňujú náš denný rytmus a zmeny nálad. Vitamíny a minerály, ktoré nám po zime môžu chýbať, sú dôležitou súčasťou nášho zdravia a mali by sme dbať na ich pravidelný príjem. „Sú dôležitou súčasťou stavby nervovej sústavy. Ak ich náš organizmus neprijíma v dostatočnom množstve, môžeme čeliť kríze mentálneho zdravia či zhoršeniu mentálnych funkcií, hovorí psychológ Aleš Bednařík.

Ak sa k tomu pridá množstvo stresu, ktorému sme počas pandémie vystavení obzvlášť, môžeme riskovať vznik nepríjemného ochorenia - takzvaného tetanického syndrómu, ktorý je stále časteješí. Zjednodušene povedané ide o zvýšenú neuromuskulárnu dráždivosť, kedy sú nervové bunky viac rozdráždené a hyperaktívne.

Príznaky tetánie

Tetánia môže byť spôsobená zvýšeným stresom, napríklad počas ťažkej životnej udalosti, vyčerpaním organizmu či po prekonaní ochorenia, ale aj bez zjavnej vyvolávajúcej príčiny. „Pacienti môžu pociťovať tŕpnutie končekov prstov, rúk, nôh, často tváre a pier. Súčasťou môžu byť aj svalové zášklby, bolestivé kŕče, pomykávanie očných svalov, pocity úzkosti a tlaky na hrudi," vysvetľuje neurologička Ronnie Šandorová Traubnerová.

Liečba tohto ochorenia je len symptomatická. Z veľkej časti spočíva v príjme dôležitého minerálu potrebného pre zdravšie fungovanie nerovov. V ktorej potravine ho nájdete dosť na celý deň?Pokračovanie na ďalšej strane.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor