MENU
zdravy-zivot

Trápia vás hemoroidy? Odstránenie Longovou metódou bolí menej!

Zdravý život

Trápia vás hemoroidy? Odstránenie Longovou metódou bolí menej!

Hemoroidy sú zhluky ciev, aké máme všetci. Ak sa však nevhodne rozšíria a urobia vám peklo zo života, choďte za lekárom. Pomôže vám bezbolestná operácia Longovou metódou.

Oľgine trampoty so zlatou žilou sa začali už v pätnástich. Často ju trápila zápcha a dlho vysedávala na toalete. Darmo jej rodičia vyklopkávali a strašili ju, že bude mať hemoroidy. „Hrozbám som neprikladala vážnosť, veď ako tínedžerka som ani nevedela, o čo ide,“ spomína si atraktívna Košičanka.

„V rodine sme toto ochorenie nemali, ani mama, hoci porodila štyri deti. Ja som, naopak, hemoroidy dostala. Keď som to zistila, pomáhala som si špeciálnymi masťami. Poradila mi ich strýkova manželka, ktorá nimi tiež trpela. Dokonca som zašla aj k obvodnej lekárke. Poslala ma za chirurgom, no toho som sa hanbila. Spoliehala som sa, že vďaka mastičkám problémy zmiznú. Nezmizli, ale dlho som sa cítila celkom fajn,“ priznáva Oľga.

MYSLELA SOM, ŽE SA ZBLÁZNIM


„Až posledné dva-tri roky to bolo naozaj neznesiteľné a choroba ma výrazne obmedzovala. Zrazu som nemohla robiť, čo som chcela. Keď sú totiž hemoroidy v pokročilom štádiu, bolestivé uzly často vychádzajú z konečníka a sprevádza to veľká bolesť a krvácanie.

Nikdy som nevedela, kedy sa mi to prihodí, a neskôr sa mi to stávalo nielen pri výraznejšej námahe, ale aj pri obyčajnej chôdzi. V takej chvíli som sa len obzerala po najbližšom záchode, aby som si vystúpený hemoroid zatlačila späť do tela. Šlo o nepríjemný rituál. Zakaždým som sa musela umyť, miesto som si natrela liečivou masťou a chvíľu som oddychovala, kým ma žila neprestala bolieť. Vtedy som si myslela, že horšie to už ani nemôže byť. Omyl.

Zakrátko som si vystúpené hrčky už nedokázala do čreva vôbec vsunúť. A len vtedy sa problémy vystupňovali. Mnohokrát som si v práci musela vziať dovolenku, lebo mám sedavé zamestnanie a pre bolesť a silné krvácanie som na stoličke nevedela vôbec obsedieť. Horko som oľutovala svoju váhavosť spred dvoch rokov, keď som zo strachu zrušila laserovú operáciu,“ spomína Oľga.

KLASIKA? ANI NÁHODOU!


Mladá Košičanka nikdy ani len neuvažovala, že si dá hemoroidy odstrániť pomocou klasickej operácie. „Poznala som dvoch ľudí, ktorí ju podstúpili, a odhovárali ma od nej pre obrovské bolesti. Keď som sa dozvedela o operácii Longovou metódou, ihneď som vyhľadala lekára. Ubezpečil ma, že nie je príliš bolestivá a ani rekonvalescencia netrvá dlho. Bola to pravda. Operovali ma v utorok a v piatok som už bola doma.

Prvé pooperačné bolesti mi síce dali zabrať, pretože veľké hemoroidy bolo treba sčasti vyoperovať i klasickým spôsobom. Stav sa mi však rýchlo zlepšoval a občas som si musela pripomínať, že sa ešte stále musím šetriť. Po dvoch týždňoch som šla do mojej sedavej práce. Som šťastná, že mám o problém menej a život sa mi zjednodušil. Zrazu sa nemusím obzerať, kde je najbližšia toaleta. Znovu môžem chodiť aj do fitnescentra a na plaváreň, pred operáciou som už na ne nemohla ani pomyslieť. Ľutujem len jediné, že som sa nenechala operovať skôr,“ uzatvára Oľga.

Nový zákrok nebolí


Prečo sú hemoroidy také časté a ako sa ich dnes možno zbaviť? Odpovedá chirurg MUDr. Vít Pribula
Presná príčina vzniku hemoroidov nie je úplne známa, podiel má najmä genetika. Na vine je aj sedavý spôsob života, náchylní sú na ne obézni ľudia a tí, ktorí konzumujú primálo vlákniny. Pri zápchach býva stolica tuhšia a človek musí pri vyprázdňovaní vynaložiť väčšiu silu. To zvyšuje tlak na žily v konečníku a môžu sa nevhodne rozšíriť.

Hemoroidy však bývajú aj výsledkom častých hnačiek a neraz ich vyprovokujú nevhodné jedlá, kakao, pálivé a dráždivé pokrmy. Zhoršuje ich tiež menštruácia a antikoncepcia. Sú typickým problémom gravidných žien. Vyvíjajúce sa bábo v brušku zväčšuje tlak na všetky cievy v bruchu, aj na tie v konečníku. No najčastejšími obeťami sú muži. Možno preto, lebo na rozdiel od dám menej dbajú na zdravý životný štýl a preferujú tučnú stravu bez vlákniny. Dá sa predpokladať, že v budúcnosti sa počet chorých ešte zvýši a budú mladší. Súvisí to aj s tým, že deti sú čoraz obéznejšie a málo sa hýbu.

Mnohí sa vyhýbajú vyšetreniu, zdá sa im trápne. Ako vlastne diagnostikujete hemoroidy?
Bez anamnézy, prehliadky konečníka a rektoskopie, čiže endoskopického vyšetrenia, to nejde. Keď odhalíme, že ich pacient má, mal by podstúpiť ďalšie testy, aby sme zistili, či netrpí aj inými chorobami. Podobné príznaky, najmä krvácanie, sa totiž často objavujú i pri trhlinách konečníka, zápaloch, polypoch a dokonca nádoroch hrubého čreva a konečníka.

Pre falošný ostych pacientov sa zrejme často stretávate s chorobou už v pokročilom štádiu.
Mnohí na rozdiel od minulosti zájdu za odborníkom oveľa skôr. Boja sa rakoviny a ak spozorujú, že krvácajú z konečníka, radšej zájdu na vyšetrenie. Väčšina si poriadne vydýchne, keď im nakoniec povieme, že majú len zlatú žilu.

Hemoroidy vyzerajú ako opuchnuté uzlíky vystúpené navonok, ale to už je ťažšie štádium ochorenia. Ako môže človek sám zistiť, že sa mu práve začínajú tvoriť a mal by vyhľadať lekára?
Máte pravdu, čím skôr začneme hemoroidy liečiť, tým je väčšia šanca, že sa nerozvinú a neskomplikujú. Majú totiž štyri štádiá vývoja. V prvom sa nachádzajú vnútri konečníka a prejavujú sa len slabým krvácaním. Pre druhý stupeň je príznačné, že sa síce vyklenú navonok, ale len pri stolici, po nej sa automaticky vrátia do análneho kanála. Pri treťom štádiu sa uzol dostáva von, no pacient si ho vie zatlačiť späť do tela. Posledné štvrté štádium je typické tým, že uzlíky sú natrvalo vonku, nedajú sa vtlačiť späť do konečníka a môžu spôsobovať bolesti a často krvácajú.

Ak sa človek začne o seba starať, len čo spozoruje prvé náznaky ochorenia, môže vyzdravieť aj bez operácie?
Pomôže mu to, no problém úplne nezmizne. Každého pacienta liečime pomocou venotoník, čiže liekov na posilnenie stien žíl. Keď budú silnejšie, väčšmi odolajú zvýšenému tlaku v nich a nebude sa v nich tak ľahko hromadiť krv. Okrem tabliet treba používať špeciálne masti a čapíky určené na ošetrovanie hemoroidov. Ak u niekoho zachytíme počiatočné štádium choroby, úplne sa uzdraví po zákroku s názvom Baronova ligatúra. Pri ňom mu na hemoroid nasadíme špeciálne gumičky, čím zabránime, aby doň pritekala krv. Vďaka tomu odumiera, odlúči sa a človek je znovu zdravý. Nie je to bolestivá procedúra, robíme ju ambulantne a bez anestézie.

Akými ďalšími metódami sa môže pacient zbaviť delikátneho problému?
V počiatočných štádiách pomôže aj elektrokoagulačná liečba, pri ktorej lekár do zdurených uzlíkov pomocou špeciálneho prístroja zavádza elektrický prúd, a tým ich ničí. V prvej fáze možno hemoroidy odstrániť aj zmrazovaním alebo sklerotizáciou, keď sa do zhrubnutej žily tenkou ihlou vpichne špeciálny roztok a uzlíky sa vzápätí scvrknú.

Výborne pomáhajú aj laserové operácie, pri ktorých odborník postihnutý úsek zlikviduje pomocou laserového lúča. Je to asi polhodinový zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii, ale aj spinálnej či epidurálnej. Pomáha pri všetkých typoch hemoroidov a dajú sa nimi dosiahnuť vynikajúce výsledky. Mám skúsenosti s väčšinou výkonov, no keby som sám mal hemoroidy, zvolil by som si modernejšiu Longovu operáciu.

Prečo sa vám pozdáva väčšmi než laserová či klasická?
Je omnoho menej bolestivá, hoci aj pri nej musí byť pacient v celkovej, epidurálnej alebo spinálnej anestézii. Pri Longovej metóde totiž pacienta operujeme v zóne nad takzvanou linea dentata v konečníku a tá, na rozdiel od jeho koncovej časti, nie je popretkávaná nervovými zakončeniami.

Bolesti po zákroku sa preto neobjavujú alebo sú len veľmi slabé. Pri modernejšej forme operácie zavádzame do análneho kanála špeciálny sterilný prístroj, ktorým vytneme krátky úsek sliznice konečníka a zároveň oba konce automaticky zošívame. Funguje to ako lifting. Poškodenú oblasť vytiahneme, čím sa aj hemoroidy vrátia na miesto, kam patria. Prístroj je jednorazový, pri každom výkone sa používa nový.

Aké sú ďalšie bonusy novšieho zákroku?
Mali sme pacientov, ktorí v minulosti podstúpili klasickú a nedávno Longovu operáciu. Vraj sa to nedalo porovnať. Po klasickej forme ich ničili obrovské bolesti, lebo v tom prípade pacientov operujeme priamo na konci konečníka, čo je veľmi citlivá oblasť bohato zásobená nervovými zakončeniami. Navyše krvácali, konečník bol podráždený, pacientov trápili výtoky a po každej stolici sa museli sprchovať, aby sa rana neinfikovala.

Predpísané mali aj teplé sedacie kúpele. Po Longovom zákroku je rana ukrytá vnútri v tele a stačí dodržiavať bežný hygienický štandard. Ďalšou výhodou je, že pacienta po ňom prepúšťame na druhý alebo tretí deň a poniektorí už po týždni pracujú. Po „klasike“ musia ostať na péenke aj vyše mesiaca.

Znamená to, že klasické operácie sa onedlho stanú minulosťou?
Určite nie. Longova metóda totiž nie je vhodná pri všetkých druhoch hemoroidov, ideálna je pri treťom stupni. Vykonávať ju môžeme aj pri štvrtom, keď sú uzlíky už natrvalo vystúpené navonok, no vtedy ju musíme kombinovať s klasickou operáciou. Pomocou Longovho prístroja by sme ich nedokázali úplne vytiahnuť na pôvodné miesto, časť z nich preto odstraňujeme skalpelom, čo je omnoho bolestivejšie. Aj z tohto dôvodu sa pri hemoroidoch neoplatí vyčkávať až na najhoršiu formu uzlíkov.

Spomínali ste, že pri klasickej i laserovej operácii sa hemoroidy vrátia asi jednému percentu operovaných. Hrozí to aj po Longovej metóde?
Riziko, hoci malé, tu vždy je, lebo problém je v žilách a pevnosti ich stien.

Existuje ešte novší spôsob odstraňovania hemoroidov?
Existuje ošetrenie, pri ktorom lekár cez análny otvor pomocou ultrazvukového prístroja vyhľadáva prívodné cievy zásobujúce hemoroidy. Tie potom podviaže a pacient má po probléme. Toto ošetrenie sa pomaly udomácňuje i v našom stredoeurópskom regióne.

Čo by sa stalo, keby človek s hemoroidmi nevyhľadal lekára?
Pacienti sa zvyčajne zľaknú a prídu, lebo pokročilé hemoroidy obvykle spôsobujú veľké ťažkosti. Pália ich, svrbia a mnohí majú pocit vlhkého konečníka. Je to bežný príznak rovnako ako špinenie spodnej bielizne. Často sa sťažujú na bolesti a krvácanie. Ďalšou komplikáciou neliečených hemoroidov je zápal alebo hnisanie, no najhoršie je, keď v nich vznikne zrazenina. Uzol je vtedy výrazne opuchnutý, fialový a poriadne bolestivý. Hemoroidy by si čo najskôr mali vyliečiť ženy, ktoré ešte nerodili. Tehotenstvo stopercentne zhorší ich stav.

Môžu vyprovokovať aj rakovinové bujnenie v hrubom čreve?
Hemoroidy nie sú predstupňom nádorového ochorenia. No môžu sa objaviť aj pri rakovine konečníka, hrubého čreva či iných orgánov v brušnej dutine. Zlatá žila však môže spôsobiť anémiu. Mali sme pacientov, ktorí mali hemoglobín o viac než polovicu nižší, ako má byť. Po vyšetreniach sa ukázalo, že majú neliečené hemoroidy, z ktorých krvácali po každej stolici, a napriek tomu s tým nič nerobili.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor