MENU
zdravy-zivot

Trápi vás vysoký krvný tlak? 12 tipov ako ho znížiť bez liekov

Štúdie ukazujú, že joga a meditácia môžu pomôcť znížiť krvný tlak.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Trápi vás vysoký krvný tlak? 12 tipov ako ho znížiť bez liekov

Keď ste v strese, vaše telo produkuje hormóny, ktoré spôsobujú zvýšenie krvného tlaku. Štúdie ukazujú, že joga a meditácia môžu pomôcť znížiť krvný tlak.

Dávajte si pozor na to, čo jete

Vyhýbate sa potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu.Vyhýbate sa potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu.
Vyhýbate sa potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu.
Zdroj: Shutterstock

Existuje stravovací plán, ktorý vám môže pomôcť pri regulácii krvného tlaku. Vyhýbate sa potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu a zameriavate sa na potraviny bohaté na bielkoviny a vlákninu, ako sú celozrnné výrobky, chudá hydina, ryby a nízkotučné mliečne výrobky. Ku každému jedlu pridajte zeleninu alebo ovocie, obmedzte sladkosti a slané pochutiny.

Vynechajte sladkosti

Vysoké množstvo cukru môže zvýšiť váš krvný tlak.Vysoké množstvo cukru môže zvýšiť váš krvný tlak.
Vysoké množstvo cukru môže zvýšiť váš krvný tlak.
Zdroj: Shutterstock

Vysoké množstvo cukru môže zvýšiť váš krvný tlak, ako aj zápaly v tele. Skrývajú sa aj v mnohých spracovaných potravinách, ktoré nechutia sladko, napríklad v šalátových dresingoch a polievkach. Sledujte, koľko cukru denne skonzumujete, a snažte sa obmedziť jeho množstvo na maximálne 36 gramov.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor