MENU
zdravy-zivot

Trápi vás suchý kašeľ? 5 domácich receptov, po ktorých sa vám uľaví

Suchý kašeľ vám pomôže zvládnuť aj med.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápi vás suchý kašeľ? 5 domácich receptov, po ktorých sa vám uľaví

Stačí studenší jesenný vzduch a prechladnutie nenechá na seba dlho čakať. Jedným z jeho prvých príznakov môže byť aj suchý kašeľ.

Kašeľ je prirodzený reflex, ktorého úlohou je dostať von z tela prekážku či čiastočky, ktoré dráždia dýchacie cesty. Potrápiť vás môže najmä suchý, dráždivý kašeľ, pri ktorom sa neuvoľňuje hlien. Spustiť ho môžu drobné čiastočky prachu, pele, dym, ale aj vírusy či baktérie. Suchý kašeľ sa často vyskytuje v prvých štádiách prechladnutia alebo aj chrípky. Uľaviť vám pomôžu aj mnohé domáce prípravky. Najdôležitejší však je dôkladný pitný režim.

Rozpúšťajte ho v ústach

Med sa oplatí mať vždy po ruke nielen v chladných mesiacoch. Štúdie naznačujú, že táto zdravá a chutná pochúťka môže zmierniť nutkanie na kašeľ. Za všetkým sa skrývajú antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti medu. Pred spaním si nechajte rozpustiť v ústach jednu alebo dve lyžičky medu alebo si ich zamiešajte do čaju.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor