MENU
zdravy-zivot

Trápi vás suchý kašeľ? 5 domácich receptov, po ktorých sa vám uľaví

Suchý kašeľ vám pomôže zvládnuť aj med.

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápi vás suchý kašeľ? 5 domácich receptov, po ktorých sa vám uľaví

Stačí studenší jesenný vzduch a prechladnutie nenechá na seba dlho čakať. Jedným z jeho prvých príznakov môže byť aj suchý kašeľ.

Kašeľ je prirodzený reflex, ktorého úlohou je dostať von z tela prekážku či čiastočky, ktoré dráždia dýchacie cesty. Potrápiť vás môže najmä suchý, dráždivý kašeľ, pri ktorom sa neuvoľňuje hlien. Spustiť ho môžu drobné čiastočky prachu, pele, dym, ale aj vírusy či baktérie. Suchý kašeľ sa často vyskytuje v prvých štádiách prechladnutia alebo aj chrípky. Uľaviť vám pomôžu aj mnohé domáce prípravky. Najdôležitejší však je dôkladný pitný režim.

Rozpúšťajte ho v ústach

Med sa oplatí mať vždy po ruke nielen v chladných mesiacoch. Štúdie naznačujú, že táto zdravá a chutná pochúťka môže zmierniť nutkanie na kašeľ. Za všetkým sa skrývajú antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti medu. Pred spaním si nechajte rozpustiť v ústach jednu alebo dve lyžičky medu alebo si ich zamiešajte do čaju.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor