MENU
zdravy-zivot

Trápi vás sucho v ústach? Tento problém si vyžaduje špeciálnu ústnu hygienu!

Ilustračné foto
Zdravý život

Trápi vás sucho v ústach? Tento problém si vyžaduje špeciálnu ústnu hygienu!

Sucho v ústach (odb. xerostómia) je rovnako problematické ako aj iné komplikácie v prostredí ústnej dutiny. Príčinou môže byť užívanie niektorých druhov liekov (napr. antidepresíva, antihistaminiká, lieky na cukrovku alebo na vysoký krvný tlak), zlé stravovanie, nedostatočný pitný režim, či celý rad bežných civilizačných ochorení.

Sucho v ústach sa neoplatí podceňovať, býva jedným zo spúšťačov ďalších ochorení ústnej dutiny, zubov a ďasien. Viac sa dočítate už v tomto článku!

Keď sucho v ústach nezmiernite dúškom vody

Pocit suchého, priam vyprahnutého jazyka môže byť krátkodobou záležitosťou. No ak pretrváva viac ako 10-14 dní, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Ako tento problém odhaliť?

Ústne prostredie nie je zásobené dostatočnou tvorbou slín, resp. tvoria sa len husté, „ťažké“ sliny sprevádzané zápachom z úst, zmenou vo vnímaní chutí (alebo typickou kovovou pachuťou). Tento problém zanecháva negatívne dôsledky aj na zdravom vzhľade jazyka. Býva zvrásnený, bledý a často aj bolestivý.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Avepharma

Sucho po celom prostredí úst podnecuje svrbenie až pálenie, ba dokonca sa usadzuje viac zubného plaku, čo ohrozuje odolnosť zubnej skloviny. Zvyšuje sa riziko tvorby zubných kazov a zápalov ďasien. Zároveň vás môžu potrápiť suché a popraskané pery, bolesť v hrdle či nadmerný chrapot.

Sliny nesú svoj význam. Aký?

Sliny obsahujú enzýmy pre lepšie spracovávanie potravy a pre jej ďalšie trávenie. Pri ich nedostatočnej tvorbe sú procesy žuvania, hryzenia a prehĺtania menej efektívne, čo sa prejavuje aj pri samotnom vstrebávaní a získavaní živín z potravy.

Sliny neutralizujú tvorbu kyselín a škodlivých baktérií v ústnej dutine. Tento problém nás obmedzuje v bežnom fungovaní tým, že zasahuje do zdravia našich zubov a celkového príjmu potravy.  

Pozor, užívate lieky alebo výživové doplnky na odvodňovanie, resp. sú pre niektoré z nich typické práve diuretické (močopudné) vlastnosti? Toto riziko sa vzťahuje aj na nadmernú konzumáciu kofeínu a alkoholu.

Prevencia je základ – zamerajte sa na špeciálny rad pre zvlhčovanie sliznice ústnej dutiny

Ústna hygiena je každodennou záležitosťou, no pri tak špecifickom probléme sucha v ústach nemožno používať akýkoľvek prípravok. Čo najskôr potrebujete zvlhčiť, nájsť optimálnu náhradu, presnejšie regulátory v mikroprostredí ústnej dutiny. Dehydrované sa neskôr môže prejaviť ako intoxikované, čo už okrem suchých úst spôsobuje „pot a vrásky na čele“.

Na tieto účely bol špeciálne vyvinutý rad Bioxtra ústna hygiena – poďme sa mu lepšie prizrieť na zúbky!

Náš Bioxtra tip – načo špeciálnu, prečo nemôžeme ďalej používať svoju obľúbenú ústnu vodu? Bioxtra ústna voda jemne účinkuje pri orálnej starostlivosti suchých, podráždených úst.Podporuje prirodzenú tvorbu slín, zmierňuje riziko zubného povlaku a kazu, no čo je najdôležitejšie, je jej obsah prírodných enzýmov, fluoridu a xylitolu v takom pomere, aby ústne prostredie hydratovali. Na porovnanie, mnohé ústne vody obsahujú alkohol, čo prináša úplne opačný efekt.

Takúto optimálnu rovnováhu ďalej podporuje jemná zubná pasta na doplnenie prirodzenej tvorby slín. Je obohatená aj o glycerín. Perfektne čistí zuby a jazyk, prináša dlhodobý svieži pocit v ústach. Pozor, na dentálnu hygienu pri tomto probléme používame mäkkú zubnú kefku, nezabúdame ani na prostriedky na čistenie medzizubných priestorov.

Je produktový rad Bioxtra vhodný aj pre deti? Áno, ale len pod dohľadom. U detí do 6 rokov odporúčame používať pastu len do veľkosti hrášku a čo najviac zabrániť riziku prehltnutia!   

Prečo sa zamerať aj na gélový ústny sprej? Jeho základné pôsobenie je rovnaké ako aj u ďalších prípravkov z radu Bioxtra. Navyše, jednoducho ho aplikujete a použijete pri nepohodlí, nadmernom suchu na pokožke pier.

 Všetky tieto produkty sú na každodenné používanie, pri praktickom, pohodlnom aplikovaní a za garancie ich zaradenia medzi zdravotnícke pomôcky triedy II.A.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor