Sucho v ústach sa neoplatí podceňovať, býva jedným zo spúšťačov ďalších ochorení ústnej dutiny, zubov a ďasien. Viac sa dočítate už v tomto článku!
Keď sucho v ústach nezmiernite dúškom vody
Pocit suchého, priam vyprahnutého jazyka môže byť krátkodobou záležitosťou. No ak pretrváva viac ako 10-14 dní, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Ako tento problém odhaliť?
Ústne prostredie nie je zásobené dostatočnou tvorbou slín, resp. tvoria sa len husté, „ťažké“ sliny sprevádzané zápachom z úst, zmenou vo vnímaní chutí (alebo typickou kovovou pachuťou). Tento problém zanecháva negatívne dôsledky aj na zdravom vzhľade jazyka. Býva zvrásnený, bledý a často aj bolestivý.
Sucho po celom prostredí úst podnecuje svrbenie až pálenie, ba dokonca sa usadzuje viac zubného plaku, čo ohrozuje odolnosť zubnej skloviny. Zvyšuje sa riziko tvorby zubných kazov a zápalov ďasien. Zároveň vás môžu potrápiť suché a popraskané pery, bolesť v hrdle či nadmerný chrapot.
Sliny nesú svoj význam. Aký?
Sliny obsahujú enzýmy pre lepšie spracovávanie potravy a pre jej ďalšie trávenie. Pri ich nedostatočnej tvorbe sú procesy žuvania, hryzenia a prehĺtania menej efektívne, čo sa prejavuje aj pri samotnom vstrebávaní a získavaní živín z potravy.
Sliny neutralizujú tvorbu kyselín a škodlivých baktérií v ústnej dutine. Tento problém nás obmedzuje v bežnom fungovaní tým, že zasahuje do zdravia našich zubov a celkového príjmu potravy.
Pozor, užívate lieky alebo výživové doplnky na odvodňovanie, resp. sú pre niektoré z nich typické práve diuretické (močopudné) vlastnosti? Toto riziko sa vzťahuje aj na nadmernú konzumáciu kofeínu a alkoholu.
Prevencia je základ – zamerajte sa na špeciálny rad pre zvlhčovanie sliznice ústnej dutiny
Ústna hygiena je každodennou záležitosťou, no pri tak špecifickom probléme sucha v ústach nemožno používať akýkoľvek prípravok. Čo najskôr potrebujete zvlhčiť, nájsť optimálnu náhradu, presnejšie regulátory v mikroprostredí ústnej dutiny. Dehydrované sa neskôr môže prejaviť ako intoxikované, čo už okrem suchých úst spôsobuje „pot a vrásky na čele“.
Na tieto účely bol špeciálne vyvinutý rad Bioxtra ústna hygiena – poďme sa mu lepšie prizrieť na zúbky!
Náš Bioxtra tip – načo špeciálnu, prečo nemôžeme ďalej používať svoju obľúbenú ústnu vodu? Bioxtra ústna voda jemne účinkuje pri orálnej starostlivosti suchých, podráždených úst.Podporuje prirodzenú tvorbu slín, zmierňuje riziko zubného povlaku a kazu, no čo je najdôležitejšie, je jej obsah prírodných enzýmov, fluoridu a xylitolu v takom pomere, aby ústne prostredie hydratovali. Na porovnanie, mnohé ústne vody obsahujú alkohol, čo prináša úplne opačný efekt.
Takúto optimálnu rovnováhu ďalej podporuje jemná zubná pasta na doplnenie prirodzenej tvorby slín. Je obohatená aj o glycerín. Perfektne čistí zuby a jazyk, prináša dlhodobý svieži pocit v ústach. Pozor, na dentálnu hygienu pri tomto probléme používame mäkkú zubnú kefku, nezabúdame ani na prostriedky na čistenie medzizubných priestorov.
Je produktový rad Bioxtra vhodný aj pre deti? Áno, ale len pod dohľadom. U detí do 6 rokov odporúčame používať pastu len do veľkosti hrášku a čo najviac zabrániť riziku prehltnutia!
Prečo sa zamerať aj na gélový ústny sprej? Jeho základné pôsobenie je rovnaké ako aj u ďalších prípravkov z radu Bioxtra. Navyše, jednoducho ho aplikujete a použijete pri nepohodlí, nadmernom suchu na pokožke pier.
Všetky tieto produkty sú na každodenné používanie, pri praktickom, pohodlnom aplikovaní a za garancie ich zaradenia medzi zdravotnícke pomôcky triedy II.A.