MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nepríjemná zápcha? 6 tipov, ktoré naštartujú črevá

Pri zápche sa snažte jesť viac prirodzenej vlákniny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Trápi vás nepríjemná zápcha? 6 tipov, ktoré naštartujú črevá

Niekedy ju môže spôsobiť cestovanie, inokedy nevhodné zloženie jedálneho lístka. Ak nie je chronická, pomôžu vám ju zvládnuť bežné potraviny.

Ak máte sklon k zápche, strážte si príjem vlákniny. Jej ideálnym zdrojom sú nielen zelenina, ovocie, ale i celozrnné výrobky. Vláknina ako nestráviteľná zložka potravy absorbuje vodu v čreve a zväčší svoj objem. Vďaka tomu sa skracuje čas, ktorý zotrvajú zbytky v hrubom čreve a ľahšie sa vylúčia. Denne by ste mali prijať aspoň 30 gramov vlákniny. Rovnako dbajte aj na pravidelný pohyb a dostatočný príjem tekutín. Čo vám však prinesie rýchlu pomoc?

Vyskúšajte čaj

Ideálny je mix byliniek. Čaj proti zápche si pripravíte z harmančeka, feniklu, medovky a koreňa sladkého drievka. Všetky zložky pozitívne vplývajú na tráviaci trakt. Ak máte zápchu, pokojne vypite behom dňa aj tri šálky tohto čaju. Ak nemáte po ruke všetky zložky, pokojne si môžete pripraviť len harmančekový čaj. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor