MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nafúknuté brucho? Možno robíte tieto obyčajné chyby

Bolesť brucha, hnačky, chudnutie, to je jeden z príznakov Crohnovej choroby alebo iného zápalového ochorenia čriev.
Zdravý život

Trápi vás nafúknuté brucho? Možno robíte tieto obyčajné chyby

Mávate po jedle brucho ako balón? Väčšinou sa za plynatosťou skrývajú drobné chyby, ale hlásiť sa môžu aj intolerancie.

Pri nadmernom nafukovaní zohráva najdôležitejšiu úlohu strava. Plynatosťou trpí v priemere šestnásť až tridsať percent ľudí a väčšinou sa za ňou neskrývajú väčšie závažnejšie zdravotné problémy. Skúste sa lepšie pozrieť na jedálny lístok a na to ako stolujete.

Poriadne žujte

Nikdy nejedzte v chvate. K jedlu si sadnite a po ňom si chvíľu odpočiňte. Stáva sa to najmä, keď ste v časovej tiesni, jedlo do seba doslova nahádžete. Lepšie urobíte, ak ho dôkladne požujete a premiešate so slinami. Pomôžete tak žalúdku a črevám s trávením.

Čo ste zjedli?

Za nadúvaním sa často skrývajú inak zdravé potraviny. Jednoducho na ne reagujete citlivejšie. Plynatosť najčastejšie spôsobuje kapustová zelenina, ide nielen o kapustu, ale i brokolicu či karfiol. Nepríjemnosti vám môžu spôsobovať aj strukoviny, ale aj cibuľa či pór.

Nerozprávajte

Hoci stolujete s kamarátmi či kolegami, pri jedle nerozprávajte s plnými ústami. Je to neslušné, môže vám ľahko zabehnúť a navyše sa spolu s jedlom dostane do žalúdka veľa vzduchu, ktorý sťažuje trávenie. Podobný efekt majú aj žuvačky a sýtené nápoje. Výsledok je jasný, objaví sa nepríjemná plynatosť.

Hlásia sa intolerancie?

Hlásiť sa môže aj laktózová intolerancia. Za všetkým sa skrýva nedostatok enzýmu, ktorý štiepi mliečny cukor. Do hrubého čreva sa dostane neštiepená laktóza, kde ju ďalej fermentujú prirodzené črevné baktérie. To však môže spôsobiť plynatosť.

Nafukovanie môže signalizovať aj intoleranciu fruktózy. Nejde však o prírodný ovocný cukor, ale skôr výrobky, ktoré sú priemyselne upravené a sú sladené fruktózovým sirupom. Ak reagujete na fruktózu citlivejšie, môže sa objaviť plynatosť i bolesti brucha.

Pozor na stres

Možno sa vám to na prvý pohľad nezdá, ale na nadúvanie môže mať veľký vplyv aj stres. Najmä chronické napätie ovplyvňuje činnosť žalúdka a čriev. Navyše práve kvôli stresu jete rýchlo a tak so stravou „zhltnete“ príliš veľa vzduchu.

Radšej celozrnné

Pomôcť vám môžu aj ďalšie jednoduché pravidlá. Počas jedenia nepite. Povolené je malé množstvo vody na zapitie liekov, ak ich užívate s jedlom. Na tanier si dávajte skôr vlažné pokrmy. Vyhýbajte sa čerstvému bielemu pečivu, uprednostnite celozrnné výrobky.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor