MENU
zdravy-zivot

Trápi vás časté prechladnutie? Máme 5 tipov, ako posilniť imunitu

Ilustračné foto
Zdravý život

Trápi vás časté prechladnutie? Máme 5 tipov, ako posilniť imunitu

Podporovať obranyschopnosť organizmu a udržiavať sa v dobre kondícii je niečo, čo vám práve v tomto období pomôže pri boji proti nachladnutiu. Akými prostriedkami je možné zlepšiť váš imunitný systém? Tou najlepšou zbraňou je zdravý životný štýl. Čo všetko by ste mali v záujem svojho zdravia dodržiavať?

Dajte zbohom stresu

Stres nie je vždy negatívnym faktorom, ktorý má nepriaznivé účinky na vaše zdravie. Krátkodobý stres, ktorý vás motivuje k lepším výkonom či k dokončeniu dôležitej úlohy môže byť dokonca priaznivý. Problém nastáva až v prípade, že stres je dlhodobým spoločníkom a stáva sa chronickým. Stres z práce či nezdravých medziľudských vzťahov môže mať zásadný vplyv na vaše zdravie a oslabenú imunitu. Ako proti nemu bojovať? Buďte aktívni a doprajte si pohyb v akejkoľvek forme, stretávajte sa s blízkymi a priateľmi, objavujte čaro prírody a zdravo sa stravujte.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Spánok nadovšetko

Kvalitný spánok nielen regeneruje či vyrovnáva hladinu hormónov, no takisto zvyšuje činnosť mozgu. Ako ho však docieliť? V prvom rade sa skúste aspoň polhodinu pred spaním vyvarovať akýmkoľvek obrazovkám, či už ide o televíziu, počítač, alebo mobil. Namiesto toho čítajte alebo počúvajte hudbu. Dôležitým faktorom, za ktorým sa často skrýva únava, bolesti chrbta a svalov, sú aj nekvalitné vankúše a matrace. Nebojte sa preto do nich investovať. K plnohodnotnému oddychu sa dopracujete, ak bude v spálni dostatočne vyvetrané a miestnosť nebude zbytočne prehriata. Obmedzenie kofeínu a alkoholu je už často opakovanou mantrou, ktorá vám ku kvalitnému spánku taktiež jednoznačne pomôže.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Pohybom proti oslabenej imunite

Ľudia, ktorí sa pravidelne pohybujú, majú nižší výskyt vírusových ochorení, miernejšie symptómy nachladnutia a nižšiu úmrtnosť. Pravidelný pohyb, prechádzky a cvičenie sú súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý je jedným z hlavných faktorov dobrej imunity. Trápia vás alergie či neustále choroby? Práve dostatok kyslíka v tele bojuje s najrôznejšími baktériami a mikroorganizmami. Pri jeho nedostatku telo pociťuje únavu a stratu sústredenia. Skúste každý deň polhodinu chôdze, dva- až trikrát do týždňa rekreačný šport alebo iné cvičenie po 20 minút a vaše telo sa vám poďakuje. Bude vitálne a v dobrej kondícii. Skúste spojiť pohyb s miernym otužovaním, nesnažte sa zbytočne teplo obliecť, telu tak pomôžete vysporiadať sa s výkyvmi počasia.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Pestrosť na tanieri

To, čo jeme, má vplyv na to, ako sa cítime, akú máme imunitu alebo ako spíme. Spôsob stravovania ovplyvňuje naše fyzické zdravie zásadným spôsobom, preto je pestrosť, čerstvosť a vyváženosť na tanieri dôležitá. Zdravá strava obsahuje veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré majú ochranný protizápalový účinok. Jedálniček by mal byť pestrý a mal by obsahovať všetky potrebné zložky. V najväčšej miere by mali byť zastúpené vitamíny, minerály, enzýmy, bielkoviny, sacharidy a tuky. Preto je dobré konzumovať čo najviac zeleniny a ovocia, strukovín, kuracieho mäsa, ale aj celozrnných obilnín. Naopak, vyhnúť by ste sa mali sladkostiam alebo iným nezdravým, priemyselne spracovaným potravinám.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Alpen Pharma SK

Nenahraditeľné vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú základom pre imunitný systém a najmä v zimných mesiacoch by ste mali myslieť na ich dostatočný príjem. Práve v jesennom a zimnom období ste najviac zraniteľní a náchylní podliehať rôznym vírusom, nachladnutiam a sezónnym ochoreniam. Aby ste si zachovali prirodzenú odolnosť organizmu a podporili imunitu, je vhodné siahnuť po vhodných doplnkoch stravy. Sirup Alpikol na podporu imunity obsahuje účinné látky, ako sú extrakty z plodov bazy čiernej, betaglukán z pivných kvasiniek a extrakt z koreňa africkej pelargónie. Plody ostružiny malinovej dodávajú sirupu príjemnú sladkastú chuť. Sirup navyše neobsahuje žiadne syntetické farbivá a arómy.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Alpen Pharma SK

Viac informácií o výživovom doplnku na podporu imunity Alpikol nájdete na www.alpikol.sk.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Zdroj: Alpen Pharma SK

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor