MENU
zdravy-zivot

Vychutnajte si čokoládu kým je čas! Dokedy bude na pultoch?

Čokoláda môže byť návyková!
Zdravý život

Vychutnajte si čokoládu kým je čas! Dokedy bude na pultoch?

Máte tak, ako väčšina ľudí, radi čokoládu? Tak si ju doprajte, kým je čas. Hrozí, že o niekoľko rokov ju budú jej milovníci vyvažovať zlatom. A možno ani to nepomôže.

Na výrobu jedného kila čokolády je potrebných 400 až 500 kakaových bôbov, čo nie je málo. Kakaovníky však nerastú všade na svete. Potrebujú svoje špecifické klimatické podmienky – darí sa im len v oblasti dažďových pralesov do 20 stupňov od rovníka. Vyžadujú relatívne konštantnú teplotu, dážď a vlhkosť počas celého roka. Viac ako polovica čokolády na svete pochádza z kakaovníkov z Pobrežia Slonoviny a Ghany. 

Miesta pre kakaovníky ubúdajú

Globálne otepľovanie ale posúva podmienky vhodné pre kakaovníky stále do vyšších nadmorských výšok. Odborníci sa obávajú, že miest, kde sa bude týmto rastlinám dariť, stále ubúda. Do roku 2050 bude z 294 lokalít, ktoré v západnej Afrike skúmali, na pestovanie kakaovníkov menej vhodných či nevhodných až 89,5%. Ide najmä o stále viac chýbajúcu vlhkosť a rastúce teploty v tejto oblasti Afriky, čo kakaovníkom nevyhovuje. 

Dokedy tu čokoláda ešte bude?

Je tu síce nádej, a to vyšľachtenie rastlín, ktoré budú skromnejšie, čo sa týka potreby vlhkosti. V Brazílii, kde sa tiež pestuje kakao, vysádzajú zase v oblasti vyrúbaných dažďových pralesov opätovne stromy, ktoré by mohli vrhať tieň a zadržiavať vlhkosť pre vysadené kakaovníky. Na záchranu obľúbenej čokolády tu teda ešte je nejaký čas aj nádej, no konať treba rýchlo. Inak dobrotu, ktorú milujú takmer všetci, nemusia už naše vnúčatá či pravnúčatá vôbec poznať. A to by bolo naozaj smutné. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor