MENU
zdravy-zivot

Toto vám urobí deň: Pukance tromfnú aj zeleninu a pribrať z nich nemusíte!

Popcorn môže mať aj menej kalórií. Stačí ho pripraviť inak.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Toto vám urobí deň: Pukance tromfnú aj zeleninu a pribrať z nich nemusíte!

Pukance vás vítajú už pri vchode do kina. Váhate, či si ich dať, alebo nie? Aj tento zdanlivo nezdravý pokrm môže byť zdraviu prospešný.

„Pukance sú z výživového hľadiska priam tehličky zlata,“ hovorí s dávkou nadhľadu americký vedec Joe Vinson, PhD., ktorého preslávil výskum zdravotných účinkov čokolády či orechov.

Zdravá maškrta?

Popcorn si pokojne doprajte ako pochúťku medzi hlavnými jedlami. Samozrejme, v duchu zdravého hesla „všetko s mierou". „Pukance sú perfektná alternatíva na maškrtenie. Obsahujú celé zrná, takže porcia zodpovedá 70 % odporúčanej dennej dávky celozrnných obilnín," tvrdí výskumník z University of Scranton v Pennsylvánii. „Väčšina ľudí pritom zje len polovicu odporúčanej dennej dávky," upozorňuje Vinson.

Čítajte aj: 5 silných kombinácií. Tieto potraviny sú v páre zdravšie než single  

Praskajúca kukurica má podľa odborníka aj iné výhody. „Popcorn obsahuje dokonca viac zdravých antioxidantov – polyfenolov, ako ovocie či zelenina," prekvapil publikum na svojej prednáške v San Diegu. „V pukancoch sú polyfenoly v koncentrovanejšej forme, pretože obsahujú v priemere len 4 % vody, zatiaľ čo ovocie a zelenina majú aj 90 % vody," tvrdí Američan.

FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

Pozor na kalórie!

Joe Vinson však upozorňuje, že nesprávnou prípravou sa stane z pukancov hotová kalorická bomba! „Najmenej kalórií má popcorn z profesionálneho popkornovača, kde praská vplyvom horúceho vzduchu. Pukance z mikrovlnky ho majú aj dvakrát viac. Najhoršie sú na tom pukance robené na oleji. Oproti mikrovlnkovému popcornu obsahujú až dvojnásobne viac kalórií," pripúšťa vedec. V kupovanom popcorne do mikrovlnky je až 43 % tuku, v domácich pukancoch z panvice 28 %.

„Ovocie a zelenina majú v stravovaní dôležité zastúpenie, pretože obsahujú komplexnú škálu vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok," dodáva Joe Vinson. Určite ich nenahraďte nutrične chudobnejšími pukancami. „Nestavte ani na sušené ovocie. Obsahuje menej polyfenolov než čerstvé,"uzatvára odborník.

FOTO: 8 NAJ zdrojov bielkovín. Pre svaly, zdravý zrak aj mozog 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor