MENU
zdravy-zivot

Za toto vám pečeň nepoďakuje! Poznáte kombináciu, ktorá ju ničí najviac

Pečeň neničí len alkohol, ale aj zlá strava a málo pohybu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Za toto vám pečeň nepoďakuje! Poznáte kombináciu, ktorá ju ničí najviac

Pečeň z tela odstraňuje jedovaté látky, toxíny, zásobuje telo živinami, podporuje jeho obnovu a hospodári s energiou. Imunitný systém je bez nej bezradný. A pritom ju často aj nevedomky sami ničíme.

Alkohol samotný zaťažuje celý organizmus, ale okrem neho sa nájdu aj iné veci, ktorými pečeň sami ničíme. A jedna z kombinácii je pre pečeň absolútne nevhodná a ničí ju najviac.

Cukor

Každá z nás občas zhreší a nielen v jedle.Každá z nás občas zhreší a nielen v jedle.
Každá z nás občas zhreší a nielen v jedle.
Zdroj: Shutterstock

Sladkosti a sladené nápoje pečeni neprospievajú kvôli vysokému obsahu cukru. Aj fruktóza z ovocia a zeleniny najprv prejsť cez pečeň, kde sa zmetabolizuje na glukózu. Toto množstvo však nie je škodlivé ako nadmerný príjem cukru. Zvoliť treba zdravšie alternatívy.

Soľ

Nadmerná konzumácia soli škodí srdcu, cievam a tepnám, dvíha krvný tlak a tiež zadržiava vodu v pečeni.Shutterstock

Nadmerná konzumácia soli škodí srdcu, cievam a tepnám, dvíha krvný tlak a tiež zadržiava vodu v pečeni. Tým vznikajú nežiadúce opuchy. Soľ treba obmedziť na 5g denne, vylúčiť zo stravy jedlá a potraviny s vysokým obsahom sodíka ako sú slané oriešky, čipsy, údeniny či konzervy. Strážte si hodnoty jej príjmu a čítajte etikety. Soľ môže obsahovať aj kupovaná paradajková šťava.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor