MENU
zdravy-zivot

TOTO ste o snoch doteraz nevedeli. Prezradia o vás viac, než si myslíte

×
Zdravý život

TOTO ste o snoch doteraz nevedeli. Prezradia o vás viac, než si myslíte

Hovorí sa, že sny sú zrkadlom do duše. V čom sa líši mužské a ženské snívanie? A prečo dnes snívame farebne, kým ešte naši rodičia čiernobielo?

Prečo vlastne spíme? V spánku strávime takmer tretinu života a jeho kvalita výrazne ovplyvňuje naše zdravie, duševnú pohodu a každodenné fungovanie. Ako uvádza neurológ, počas spánku dochádza k obnove psychických a fyzických síl, k obnove činnosti mozgu, vytvárajú sa pamäťové stopy, je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a endokrinných funkcií."

Zaujímavosti o snoch:

V snoch sa vysporiadaváte s tým, čo ste zažili a s tvárami, ktoré ste už v živote videli.V snoch sa vysporiadaváte s tým, čo ste zažili a s tvárami, ktoré ste už v živote videli.
V snoch sa vysporiadaváte s tým, čo ste zažili a s tvárami, ktoré ste už v živote videli.
Zdroj: Shutterstock
  • Budenie
    Priemerný človek sa zobudí štyri až šesťkrát za noc.
  • Ľudia v sne
    Môžete snívať len o tvárach, ktoré ste už v živote videli. Mozog si neznámu tvár nevymyslí.
  • Farba sna
    Približne jedna desatina ľudí má čiernobiele sny. V minulosti to bolo inak, pred vynájdením televízie mali čiernobiele sny dve tretiny ľudí.
  • Muži verzus ženy
    Ženské vnímanie je iné ako mužské a tomu zodpovedajú aj sny. Ženy majú miernejšie sny, muži akčnejšie.
  • Zabúdanie
    Do piatich minút po prebudení zabúdame až polovicu sna. Po desiatich minútach zabudneme až 90 percent zo sna.
  • Nevidomí snívajú
    Aj nevidiaci ľudia majú sny, ak stratili zrak počas života. Ak sa narodili slepí, nevidia žiadne obrazy, no v sne majú zvýšené zmysly ako zvuky, vôňa, dotyky.
  • Nočné mory
    Najčastejšou emóciou, ktorú zažívame v snoch, je úzkosť. Negatívne emócie sa objavujú častejšie ako kladné.
  • Počet snov
    Sníva sa nám raz za jednu až dve hodiny, čiže dokopy môžete mať za noc aj sedem snov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor