MENU
zdravy-zivot

Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?

TOP NEMOCNICA: Mammacentrum  v Banskej Bystrici je suverénne  najlepšie zariadenie na Slovensku.
Zdravý život

Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?

Top zdravotníckym zariadením u nás je podľa hodnotenia pacientov Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Naopak, najmenej sú spokojní s nemocnicou vo Zvolene a v Krupine. Aj to vyplynulo z prieskumu INEKO – Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.

Rebríček kvality našich zdravotníckych zariadení je odvčera prvýkrát sprístupnený verejnosti na novom portáli tohto inštitútu. „Na našej webstránke porovnávame 150 nemocníc, liečebných ústavov i kúpeľov z hľadiska kvality aj ich efektívnosti,“ hovorí riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Nemocnice posudzovali podľa 60 ukazovateľov, pričom hodnotili aj jednotlivé oddelenia či medicínske odbornosti.„Vďaka tomu sa ľudia dozvedia napríklad to, aké sú čakacie lehoty na operácie, aká je úmrtnosť v konkrétnej nemocnici, koľko majú preležanim, koľko opätovných hospitalizácií. No aj to, aké dlhy má ich nemocnica. Navyše, všetky tieto údaje si môžu porovnať s ostatnými nemocnicami,“ doplnil riaditeľ.

Portál hodnotí i počet sťažností pacientov a nájdete tu tiež prieskum o transparentnosti nemocníc. O čo ide? „Tu sme zmapovali webstránky z pohľadu pacientov, aké užitočné infomácie sa z nich dozvedia. Sledovali sme tiež, ako sa robia nákupy, teda koľko firiem sa hlási na jeden tender,“ vysvetlil Juraj Čokyna z Transparency International. INEKO zostavil jednotlivé rebríčky na základe údajov od zdravotných poisťovní, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i ministerstva zdravotníctva. Všeobecná zdravotná poisťovňa im vraj poskytla len čiastkové údaje do niektorých tabuliek. Aký vplyv to má na výsledné tabuľky a celý portál? „Je to, akoby sa do hodnotenia nezapojili všetci pacienti, ale len tretina,“ tvrdí analytik inštitútu Dušan Zachar.

Na tieto špitály sa chorí sťažujú najviacNa tieto špitály sa chorí sťažujú najviac
Na tieto špitály sa chorí sťažujú najviac
Zdroj: archív

Najhorší v transparentnostiNajhorší v transparentnosti
Najhorší v transparentnosti
Zdroj: archív

○○○○

Gratulujte si ak vás liečia v Mammacentre!

Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?

V tomto zdravotníckom zariadení sa aj ťažko chorí cítia oveľa lepšie! Podľa hodnotenia pacientov si banskobystrické Mammacentrum právom zaslúži víťazné prvé miesto v rebríčku kvality.

So službami tohto zdravotníckeho zariadenia je veľmi spokojná napríklad Banskobystričanka Katarína (30). „Šla som sem preto, že sú tu výborní lekári, odborníci a príjemný personál. A k tomu pekné prostredie. Mne to tu veľmi vyhovuje. Ani na odborné vyšetrenia sa dlho nečaká, termíny nájdu celkom rýchlo,“ pochvaľovala si. Jediné, čo by sa podľa Katky mohlo zlepšiť je, aby mal lekár viac času na pacientov. Nadšená je tiež Monika (37) z Banskej Bystrice.

„Chodím sem len krátko, ale som maximálne spokojná so všetkým, s prístupom lekárov i personálu. Cítim sa konečne ako pacient s veľkým P!“ Ona by vylepšila len parkovanie. Keď je vnútri areálu plno, nevie, kde zastať s autom. Dokonca ani Mária (62) z obce Selce žiadne nedostatky nenachádza. „Mám onkologické problémy a tu som sa stretla s veľkou ústretovosťou a akousi spolupatričnosťou. K pacientovi sú pozorní, ani prostredie nepôsobí chladno nemocnične. Sú tu kvety, pekné vkusné sedenie v čakárňach. Nemám pocit, že som v nemocničnom zariadení. Nič mi tu nechýba!“

○○○○

Tu by mohol aj zdravý ochorieť...

Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?Toto je 50 najlepších nemocníc Slovenska: Je tam aj tá vaša?

Strach a hrôza. Tak opisujú nemocnice v blízkych okresných mestách samotní pacienti. Krupinská nemocnica sa od 1. decembra 2010 stala pracoviskom akciovej spoločnosti Nemocnica Zvolen, a. s., ktorá je členom skupiny AGEL. Obe pacienti poslali na nelichotivé posledné miesto.

Pacienti o negatívach nemocníc veľmi hovoriť nechceli. „Nevieme, kedy budeme potrebovať doktora a viete, v malom meste sa všetko roznesie,“ tvrdili svorne Krupinčania. Niekoľko názorov sme predsa len získali. Vladimír (43) z Krupiny vidí plusy aj mínusy. „Jediné, čo mi vyhovuje je, že na menšie vyšetrenia to mám blízko. No keď už je niečo komplikovanejšie, musím do Zvolena alebo do Banskej Bystrice, čo je ďaleko. Aspoň CT prístroj by tu mohol byť,“ hovorí.

Angelika (55) je oveľa kritickejšia: „Tak tu je to naozaj hrozné. Cítime sa ako na konci sveta. Všetko je tu problém a musíme chodiť do okolitých nemocníc. Chýba nám tu pohotovosť. A či má naša nemocnica aj niečo dobré? Že ešte vôbec stojí!“ Tvrdé slová si neodpustil ani ďalší Krupinčan Peter (30): „Chýbajú odborníci, takmer všetko sú tu starší lekári. Ani sa nečudujem, že to sem mladých neťahá, nemáme ani poriadne prístroje. Hádam jediné pozitívum je, že tu vôbec nejakú nemocnicu ešte máme, lebo rodiny s malými deťmi a starší ľudia by boli stratení.“ Aj vo Zvolene sú miestni s nemocnicou nespokojní. „Ide to dole vodou. Dlho čakáme, je tu málo lekárov, so všetkým vážnejším nás hneď posielajú do Banskej Bystrice. Dobré je možno to, že je tu pohotovosť, aspoň chirurgická,“ tvrdí Zvolenčanka Zuzana (45). Nespokojný je aj Jozef (50): „Je tu otrasný prístup k ľuďom. Niektorí zdravotníci by si mali naštudovať, ako sa správať k pacientovi.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor