MENU
zdravy-zivot

Zázračná sila sedmokrásky vylieči zápaly i kašeľ. Čo ešte?

Field,Of,Daisy,Flowers,(bellis,Perennis),In,The,Garden
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zázračná sila sedmokrásky vylieči zápaly i kašeľ. Čo ešte?

Od jari zdobia svojimi drobnými kvietkami trávniky na záhrade. Nenápadná sedmokráska vyniká svojou mocou. V liečbe akých zdravotných neduhov pomôže?

Sedmokrásky oživujú drobnými kvietkami jarné trávniky. Málokto však vie, že ich kvety a listy sú jedlé, a pre jemne korenistú chuť sú vhodné do jarných šalátovNiekto ich považuje za všeliek vďaka kombinácii trieslovín, horčín, minerálnych látok i vitamínu C.

Môžete ich jesť čerstvé priamo na lúke, pridať do šalátov a polievok, alebo nasypať na chlieb s maslom. Do šalátov pokojne nazbierajte aj listy, a kvety použite hlavne na ozdobu.

Liečivá sila

V minulosti sa využívali na liečenie bronchitídy, na čistenie krvi a pri ošetrovaní kožných chorôb. S čím všetkým vám ešte pomôžu?

Sedmokráska pôsobí protizápalovo a proti bolesti, pomôže vám utíšiť kašeľ a tiež podporuje vykašliavanie, zlepšuje trávenie, pomáha aj pri nadmernom zadržiavaní vody a opuchoch.

Povzbudzuje, pôsobí proti jarnej únave. Pomáha pri problémoch močových ciest a obličiek. Podporuje činnosť pečene a žlčníka. Využíva sa aj na najrôznejšie očné problémy. Uľaví od bolesti po hmyzím uštipnutí. Šťavou z čerstvého listu stačí potrieť miesto bodnutia, pomôže aj obklad z listov.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor