MENU
zdravy-zivot

Zázračná sila sedmokrásky vylieči zápaly i kašeľ. Čo ešte?

Field,Of,Daisy,Flowers,(bellis,Perennis),In,The,Garden

Súvisiace témy

Zdravý život

Zázračná sila sedmokrásky vylieči zápaly i kašeľ. Čo ešte?

Od jari zdobia svojimi drobnými kvietkami trávniky na záhrade. Nenápadná sedmokráska vyniká svojou mocou. V liečbe akých zdravotných neduhov pomôže?

Sedmokrásky oživujú drobnými kvietkami jarné trávniky. Málokto však vie, že ich kvety a listy sú jedlé, a pre jemne korenistú chuť sú vhodné do jarných šalátovNiekto ich považuje za všeliek vďaka kombinácii trieslovín, horčín, minerálnych látok i vitamínu C.

Môžete ich jesť čerstvé priamo na lúke, pridať do šalátov a polievok, alebo nasypať na chlieb s maslom. Do šalátov pokojne nazbierajte aj listy, a kvety použite hlavne na ozdobu.

Liečivá sila

V minulosti sa využívali na liečenie bronchitídy, na čistenie krvi a pri ošetrovaní kožných chorôb. S čím všetkým vám ešte pomôžu?

Sedmokráska pôsobí protizápalovo a proti bolesti, pomôže vám utíšiť kašeľ a tiež podporuje vykašliavanie, zlepšuje trávenie, pomáha aj pri nadmernom zadržiavaní vody a opuchoch.

Povzbudzuje, pôsobí proti jarnej únave. Pomáha pri problémoch močových ciest a obličiek. Podporuje činnosť pečene a žlčníka. Využíva sa aj na najrôznejšie očné problémy. Uľaví od bolesti po hmyzím uštipnutí. Šťavou z čerstvého listu stačí potrieť miesto bodnutia, pomôže aj obklad z listov.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor