MENU
zdravy-zivot

V zimnom období je to TOPKA na imunitu. Srdciari, upraví aj cholesterol!

Apple,Filling,With,Cinnamon,And,Raisins,For,Strudel.cooking,Strudel.cooking,Apple
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

V zimnom období je to TOPKA na imunitu. Srdciari, upraví aj cholesterol!

Lahodne aromatické a ľahko sladkasté korenie, bez ktoré si nevieme predstaviť Vianoce. Posilňuje imunitu, pomáha pri chrípke, ale i chudnutí.

Reč je o škorici. Tá sa získava z kôry rastliny nazývanej škoricovník a poznáme 2 základné druhy škorice. Pravá čiže cejlónska škorica sa pestuje na Srí Lanke. Druhou je kassia, známa aj ako škorica čínska, ktorá sa dováža z Číny a Indonézie. Tá má silnejšiu arómu a vôňu, a navyše je hlavne lacnejšia. V obchodoch sa teda skôr stretnete s ňou než na cejlónsku. 

Prírodný antioxidant

Škorica ponúka celý rad zdraviu prospešných prírodných látok. Priaznivé účinky na zdravie má vďaka množstvu antioxidantov, a to flavonoidov, vitamínov A, B, C, E a K. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, horčík, draslík, sodík a zinok. Práve pre obsah týchto zložiek dokáže podporiť imunitu. Na sociálnej sieti to uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto, píše TASR.

Denne si lyžičku škorice môžete s medom pridať do jogurtu, čaju alebo iného nápoja.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor