MENU
zdravy-zivot

TOP zoznam supervýživných potravín, ktoré vám môžu zachrániť zdravie

Zdravie máte na tanieri. Doprajte si ho.
Zdravý život

TOP zoznam supervýživných potravín, ktoré vám môžu zachrániť zdravie

Viete, ktoré jedlo je najvýživnejšie na planéte? A kde hľadať najsilnejší zdroj antioxidantov? Ich dostupnosť je na dosah.

Nie je dôležité pýtať sa, ktoré jedlo je najzdravšie, pretože veľké množstvo potravín je zdravých a chutných. Dôležitejšie je každý deň si vyskladať jedálny lístok tak, aby ste z neho mali úžitok vy a najmä vaše zdravie. S výživnými plodmi a priemyselne nespracovanými potravinami to ľahko zvládnete.

Čítajte aj: Nezahadzujte ich! 9 super zdravých benefitov prezretých banánov

Čerpajte z nich výhody, ktoré vám pomôžu zlepšiť fungovanie imunity aj celého organizmu, píše portál Healthline. Vytvorte si pestré, jednoduché a dobré jedlo. Tu je 30 neuveriteľne zdravých potravín, väčšina z nich je mimoriadne výživná. Hoci majú množstvo významných účinkov na organizmus, vybrali sme najmä tie, ktoré ich charakterizujú.

Farebné potešenie (1-7)

Ovocie patrí medzi najobľúbenejšie zdravé potraviny na svete. Tieto sladké, výživné plody sa veľmi ľahko začleňujú do denného jedálnička, pretože si vyžadujú len malú alebo žiadnu prípravu.

1. Jablká - majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a množstvo antioxidantov. Spoľahlivo zasýtia a sú tak skvelou voľbou, ak sa medzi jedlami cítite hladní.

2. Čučoriedky - sú nielen chutné, ale tiež patria k najsilnejším zdrojom antioxidantov na svete.

3. Pomaranče - sú dobre známe svojím obsahom vitamínu C. Navyše majú vysoký obsah vlákniny a antioxidantov.

4. Avokádo - od väčšiny ovocia sa líši, pretože namiesto sacharidov obsahuje zdravé tuky. Navyše je krémové a chutné, má tiež vysoký obsah vlákniny, draslíka a vitamínu C.

5. Banány - patria medzi najlepšie zdroje draslíka na svete. Majú tiež vysoký obsah vitamínu B6 a vlákniny. 

6. Jahody - sú vysoko výživné a majú nízky obsah sacharidov a kalórií. Okrem toho obsahujú veľa vitamínu C, vlákninu a mangán.

7. Všimnite si tiež - medzi ďalšie zdravé ovocie patria čerešne, hrozno, grapefruit, kivi, citróny, mango, melóny, olivy, broskyne, hrušky, ananásy, slivky a maliny.

Pozrite si ďalšie skupiny potravín, ktoré majú silu posilniť vaše zdravie. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia