MENU
zdravy-zivot

TOP znižovače tlaku. Vyjedzte si zdravé srdce s týmito dobrotami

Nemusíte sa vzdať všetkých jedál, ktoré máte radi. Stačí len dodržiavať pár pravidiel a obmedziť to, čo vám škodí.

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP znižovače tlaku. Vyjedzte si zdravé srdce s týmito dobrotami

Vysoký krvný tlak treba liečiť, inak môže poškodiť cievy aj mozog. Zaraďte do jedálnička potraviny, ktoré vám ho pomôžu upraviť.

Ste nervóznejší než obvykle, máte bolesti hlavy, hučí vám v ušiach alebo máte pocit ťažoby? Príznakov vysokého tlaku môže byť omnoho viac, no hypertenzia je zradná najmä v tom, že ju vo väčšine prípadov nemusíte cítiť vôbec, až kým vám jedného dňa lekár nenamerá vysoké hodnoty. Čo s tým? Výšku tlaku dokážete efektívne znížiť prostredníctvom niekoľkých životných zmien - zaradiť pravidelný pohyb, skoncovať s fajčením, naučiť sa správne dýchať, znížiť množstvo soli v strave a zhodiť nadbytočné kilá. No už malé obmedzenia v jedálničku s TOP znižovačmi tlaku dokážu viditeľne zlepšiť čísla na tlakomery.

TOP znižovače tlaku. Vyjedzte si zdravé srdce s týmito dobrotamiTOP znižovače tlaku. Vyjedzte si zdravé srdce s týmito dobrotami
Zdroj: Zdravie
Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo znížiť

Namáha srdce

Vysoký tlak, hoci ho nemusíte na sebe cítiť, neradno podceňovať. Vplyvom dlhodobého pôsobenia vysokého tlaku totiž dochádza k poškodzovaniu cievnych stien a ich kôrnateniu. Namáha však aj srdce, hypertenzia je teda rizikový faktor pre mnohé srdcovo-cievne ochorenia. Pri neliečenom tlaku hrozí infarkt, cievna mozgová príhoda, poškodenie funkcie obličiek alebo dokonca ich zlyhanie. Na Slovensku pritom trpí vysokým tlakom až 50% dospelých ľudí. Ak sa týka aj vás, skôr než siahnete po liekoch, zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ktorá vám ho pomôžu znížiť.

Spoznajte TOP znižovače tlaku ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia