MENU
zdravy-zivot

TOP účinky trniek. Naše staré mamy vedeli, prečo ich zbierať

Trnky sú ideálnym zimným spoločníkom. Pomôžu nielen pri prechladnutí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TOP účinky trniek. Naše staré mamy vedeli, prečo ich zbierať

Obišli ste pri prechádzke krík, na ktorom bolo množstvo tmavomodrých bobúľ? Určite sa k nemu vráťte a nazbierajte si ich do zásoby.

Vzhľadom vám môžu pripomínať väčšie čučoriedky. Pre našich predkov boli trnky významným zdrojom živín počas neskorej jesene a zimy. Niektorí si ich sušili, iní z nich pripravovali lekvár. Kedy ste naposledy ochutnali trnky? Ak ich rozhryznete, dávajte si pozor na drobnú kôstku.

Stiahnu zápal

Sú výborným zdrojom vitamínu C, vitamínov B1, B2, B6 a vitamínu K. Sila trniek spočíva aj v látkach, ku ktorým patria najmä flavonoidy, triesloviny, horčiny či kumaríny. Vďaka ich mixu majú protizápalový, močopudný účinok, zmierňujú kŕče a podporujú vykašliavanie. Trnky vám pomôžu zvládnuť nielen prechladnutie, zápaly ústnej dutiny, ale výťažky z bobúľ vylepšia i pleť. Často sa využívajú v kozmetike, pre ich adstringentný, sťahujúci účinok.

Kedy si spomenúť na trnky?

  • pri nachladnutí
  • pri zápaloch horných dýchacích ciest
  • problémoch s močovým mechúrom
  • kašli
  • žalúdočných či menštruačných kŕčoch
  • horšom trávení
  • zápale ďasien

Mrazy ich vylepšia

Trnky zbierajte až po prvých nočných mrazoch.Trnky zbierajte až po prvých nočných mrazoch.
Zdroj: Shutterstock

Trnkové plody zbierajte po prvých nočných mrazoch. Vďaka pôsobeniu chladu sa časť horkých trieslovín dostane do kontaktu s bielkovinami, ktoré sú prítomné v ovocí a naviažu sa na ne. Mierne sa mení aj ich chuť, spočiatku bývajú kyslejšie. Po natrhaní plody usušte a môžete si z nich pripravovať čaj. Dávajte pozor, aby ste usušené plody nevystavovali vlhkosti a extrémnym teplotám.

Urobte si čaj

Počas zimných mesiacov je trnkový čaj ideálnym spoločníkom. Liter čaju si pripravte asi z 25 plodov. Odstráňte z nich kôstky, zalejte vodou, trnky ešte jemne roztlačte lyžičkou a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj preceďte cez sitko. Môžete si ho dochutiť medom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor