MENU
zdravy-zivot

TOP účinky trniek. Naše staré mamy vedeli, prečo ich zbierať

Trnky sú ideálnym zimným spoločníkom. Pomôžu nielen pri prechladnutí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TOP účinky trniek. Naše staré mamy vedeli, prečo ich zbierať

Obišli ste pri prechádzke krík, na ktorom bolo množstvo tmavomodrých bobúľ? Určite sa k nemu vráťte a nazbierajte si ich do zásoby.

Vzhľadom vám môžu pripomínať väčšie čučoriedky. Pre našich predkov boli trnky významným zdrojom živín počas neskorej jesene a zimy. Niektorí si ich sušili, iní z nich pripravovali lekvár. Kedy ste naposledy ochutnali trnky? Ak ich rozhryznete, dávajte si pozor na drobnú kôstku.

Stiahnu zápal

Sú výborným zdrojom vitamínu C, vitamínov B1, B2, B6 a vitamínu K. Sila trniek spočíva aj v látkach, ku ktorým patria najmä flavonoidy, triesloviny, horčiny či kumaríny. Vďaka ich mixu majú protizápalový, močopudný účinok, zmierňujú kŕče a podporujú vykašliavanie. Trnky vám pomôžu zvládnuť nielen prechladnutie, zápaly ústnej dutiny, ale výťažky z bobúľ vylepšia i pleť. Často sa využívajú v kozmetike, pre ich adstringentný, sťahujúci účinok.

Kedy si spomenúť na trnky?

  • pri nachladnutí
  • pri zápaloch horných dýchacích ciest
  • problémoch s močovým mechúrom
  • kašli
  • žalúdočných či menštruačných kŕčoch
  • horšom trávení
  • zápale ďasien

Mrazy ich vylepšia

Trnky zbierajte až po prvých nočných mrazoch.Trnky zbierajte až po prvých nočných mrazoch.
Zdroj: Shutterstock

Trnkové plody zbierajte po prvých nočných mrazoch. Vďaka pôsobeniu chladu sa časť horkých trieslovín dostane do kontaktu s bielkovinami, ktoré sú prítomné v ovocí a naviažu sa na ne. Mierne sa mení aj ich chuť, spočiatku bývajú kyslejšie. Po natrhaní plody usušte a môžete si z nich pripravovať čaj. Dávajte pozor, aby ste usušené plody nevystavovali vlhkosti a extrémnym teplotám.

Urobte si čaj

Počas zimných mesiacov je trnkový čaj ideálnym spoločníkom. Liter čaju si pripravte asi z 25 plodov. Odstráňte z nich kôstky, zalejte vodou, trnky ešte jemne roztlačte lyžičkou a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj preceďte cez sitko. Môžete si ho dochutiť medom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor