MENU
zdravy-zivot

TOP prírodné probiotiká. Pomôžu pri chudnutí, vylepšia imunitu

Črevnú mikroflóru vám pomôže vylepšiť aj vláknina.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TOP prírodné probiotiká. Pomôžu pri chudnutí, vylepšia imunitu

Dobre nastavené trávenie vám zjednoduší život. Dôležitú úlohu pri ňom zohrávajú probiotiká. Bež problémov ich nájdete v bežných potravinách.

Existuje približne štyristo druhov probiotických baktérií. Ak ich budete mať pravidelne vo vo svojom jedálnom lístku, vylepšíte si trávenie a jednoduchšie sa vám budú zhadzovať i prebytočné kilogramy.

Vyhráva biely

K najlepším prírodným zdrojom probiotík patrí biely jogurt. Za pozitívnym účinkom sa skrýva fermentácia baktériami mliečneho kvasenia. Preukázateľne zlepšuje črevnú mikroflóru, ale zároveň pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach ako zápcha alebo naopak hnačka. Ideálny je biely jogurt bez akýchkoľvek príchutí. Čím je jogurt čerstvejší, tým vyšší je obsah baktérii mliečneho kvasenia.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor