MENU
zdravy-zivot

TOP letné potraviny, ktoré posilnia vaše srdce a vylepšia tlak

Srdce vám vylepšia aj letné dobroty.

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP letné potraviny, ktoré posilnia vaše srdce a vylepšia tlak

Cesnak, ryby, strukoviny či rozličné oleje určite potešia srdce. Krvný tlak či cievy však vylepšia aj letné sezónne potraviny.

Koľkokrát ste si už dali behom leta melón? Ak si behom dňa doprajete polovicu tohto chutného ovocia, výborne sa osviežite a urobíte niečo pre svoje zdravie. Melón totiž obsahuje rastlinný proteín citrulín, ktorý má preukázateľný účinok na znižovanie krvného tlaku. Tým pádom odľahčíte aj srdcu. V tele sa premieňa na takzvaný arginín, ktorý uvoľní srdcový sval, keďže rozširuje cievy. Pravidelná konzumácia má pozitívny vplyv aj na kvalitu ciev.

Bobuľové ovocie

Maliny, černice, čučoriedky, ak ich máte v záhrade, určite si z nich pravidelne odtrhnite bobuľky. Rôzne štúdie zistili, že konzumácia bobuľového ovocia má pozitívny vplyv na krvný tlak, znižuje hladinu LDL cholesterolu a zmierňuje i zápalové procesy.

Čo vám ešte nesmie chýbať na tanieri? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor