MENU
zdravy-zivot

TOP diéta pre 40+: Dva dni chudnete, zvyšok oddych. A ten výsledok!

Attractive,Middle,Aged,Woman,Relaxing,At,Home,On,Bed.
Zdravý život

TOP diéta pre 40+: Dva dni chudnete, zvyšok oddych. A ten výsledok!

Dámy, táto diéta je počas sviatkov pre vás ako stvorená.

Koncept je jednoduchý. Stále pomalší metabolizmus po 40. narodeninách pravidelne každý týždeň reštartujete dvoma dňami, kedy si dáte na stravu pozor. Zvyšok týždňa si môžete dopriať to, na čo ste zvyknuté. Môže to byť jedoduchšie?

1. deň

Aké zdravotné benefity má pre naše telo konzumácia banánov?Aké zdravotné benefity má pre naše telo konzumácia banánov?
Zdroj: Shutterstock

Hneď ráno si doprajte ľahko stráviteľné bielkoviny. Počas nasledujúcich týždňov môžete recepty variovať, zeleninu vymeniť za inú zeleninu a lososa nahradiť iným typom ryby. Drink na raňajky si môžeme pripraviť z bobúľ, ananásu, melóna či jabĺk. Ako bude váš deň vyzerať?

  • Raňajky: ovocie s bielkovinou, napríklad jogurt s brusnicami
  • Obed: ryba s čerstvou alebo dusenou zeleninou, napríklad losos na žeruche s karfiolom
  • Večera: bielkoviny so zeleninou, napríklad praženica so špenátom

Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor