MENU
zdravy-zivot

TOP 9 druhov zeleniny, ktoré naštartujú váš metabolizmus. A dokonale spália kalórie!

Viete, ktoré druhy zeleniny by ste  v obchode zaručene nemali prehliadať?
Zdravý život

TOP 9 druhov zeleniny, ktoré naštartujú váš metabolizmus. A dokonale spália kalórie!

Pri najbližšom nákupe v potravinách vsaďte na tie druhy zeleniny, ktoré spustia látkovú výmenu vo vašom tele.

Brokolica

Obsahuje vápnik aj vitamín C. To je dobrá kombinácia, ak treba metabolizmus prebrať zo zimného spánku a dostať z tela prebytočnú vodu. Obsahuje aj vitamín A, K a selén s protirakovinovými vlastnosťami, je bohatým zdrojom kyseliny listovej a nerozpustnej vlákniny, ktorá je prevenciou pre zápchou.

Neprehliadnite: Recept na štíhlosť: Spravte na tanieri 6 ZDRAVÝCH zmien a kilá pôjdu dole

Brokolica
Obsahuje vápnik aj vitamín C. To je dobrá kombinácia, ak treba metabolizmus prebrať zo zimného spánku a dostať z tela prebytočnú vodu. Obsahuje aj vitamín A, K a selén s protirakovinovými vlastnosťami, je bohatým zdrojom kyseliny listovej a nerozpustnej vlákniny, ktorá je prevenciou pre zápchou.Brokolica
Obsahuje vápnik aj vitamín C. To je dobrá kombinácia, ak treba metabolizmus prebrať zo zimného spánku a dostať z tela prebytočnú vodu. Obsahuje aj vitamín A, K a selén s protirakovinovými vlastnosťami, je bohatým zdrojom kyseliny listovej a nerozpustnej vlákniny, ktorá je prevenciou pre zápchou.
Brokolica Obsahuje vápnik aj vitamín C. To je dobrá kombinácia, ak treba metabolizmus prebrať zo zimného spánku a dostať z tela prebytočnú vodu. Obsahuje aj vitamín A, K a selén s protirakovinovými vlastnosťami, je bohatým zdrojom kyseliny listovej a nerozpustnej vlákniny, ktorá je prevenciou pre zápchou.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Brokolicu môžete variť v polievke, dusiť na pare, smažiť aj piecť ako samostatné jedlo či prílohu k mäsu. Dodržte presne čas varenia, aby ostala chrumkavá a nepríjemne nezmäkla.

Ďalšie druhy zeleniny ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor