MENU
zdravy-zivot

Upchatý nos a boľavé uši? Najlepšie domáce recepty

Ak máte intenzívne bolesti uší prípadne horúčku, neexperimentujte, ale utekajte k lekárovi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Upchatý nos a boľavé uši? Najlepšie domáce recepty

Pri prechladnutí a ľahkých bolestiach ucha či uší nemusíte hneď bežať k lekárovi. Pomôžu vám aj klasické domáce triky.

Nádche či prechladnutiu sa v zimnom období ťažko ubránime. Plný nos a neustále smrkanie nie sú príjemné, bránia dýchaniu, likvidujú čuch aj chuť. Neraz ich sprevádzajú bolesti hrdla a hlavy, kašeľ, kýchanie, únava, podráždenosť, ale aj bolesti uší. Väčšina ľudí nemá horúčku a nemusí ísť k lekárovi. Pozor by si mali dávať najmä seniori s chronickými ochoreniami a rodičia malých detí, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém.

Upchatý nos majú na svedomí najčastejšie vírusy, ktoré spôsobujú opuch nosovej sliznice a zvýšenú sekréciu hlienu. Sprej do nosa síce pomáha, ale mnohí ľudia si naň vypestujú doslova závislosť. Jednoduché domáce triky pomôžu nielen pri upchatom nose, ale aj pri nekomplikovaných bolestiach uší. Pozor, ak však máte intenzívne bolesti uší prípadne horúčku, neexperimentujte, ale utekajte k lekárovi.

1. Inhalujte

Naparovanie nad morskou soľou je klasika.Naparovanie nad morskou soľou je klasika.
Naparovanie nad morskou soľou je klasika.
Zdroj: Shutterstock

Najklasickejším domácim trikom je naparovanie nad horúcou vodou, najlepšie so soľou. Ak nepatríte k alergikom, môžete si do nej kvapnúť pár kvapiek éterického oleja, ktorý rozpúšťa hlien. Inhalovanie prečistí a prekrví sliznicu nosa a zmierni jej opuch.

Ďalšie tipy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor