MENU
zdravy-zivot

Upchatý nos a boľavé uši? Najlepšie domáce recepty

Ak máte intenzívne bolesti uší prípadne horúčku, neexperimentujte, ale utekajte k lekárovi.

Súvisiace témy

Zdravý život

Upchatý nos a boľavé uši? Najlepšie domáce recepty

Pri prechladnutí a ľahkých bolestiach ucha či uší nemusíte hneď bežať k lekárovi. Pomôžu vám aj klasické domáce triky.

Nádche či prechladnutiu sa v zimnom období ťažko ubránime. Plný nos a neustále smrkanie nie sú príjemné, bránia dýchaniu, likvidujú čuch aj chuť. Neraz ich sprevádzajú bolesti hrdla a hlavy, kašeľ, kýchanie, únava, podráždenosť, ale aj bolesti uší. Väčšina ľudí nemá horúčku a nemusí ísť k lekárovi. Pozor by si mali dávať najmä seniori s chronickými ochoreniami a rodičia malých detí, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém.

Upchatý nos majú na svedomí najčastejšie vírusy, ktoré spôsobujú opuch nosovej sliznice a zvýšenú sekréciu hlienu. Sprej do nosa síce pomáha, ale mnohí ľudia si naň vypestujú doslova závislosť. Jednoduché domáce triky pomôžu nielen pri upchatom nose, ale aj pri nekomplikovaných bolestiach uší. Pozor, ak však máte intenzívne bolesti uší prípadne horúčku, neexperimentujte, ale utekajte k lekárovi.

1. Inhalujte

Naparovanie nad morskou soľou je klasika.Naparovanie nad morskou soľou je klasika.
Naparovanie nad morskou soľou je klasika.
Zdroj: Shutterstock

Najklasickejším domácim trikom je naparovanie nad horúcou vodou, najlepšie so soľou. Ak nepatríte k alergikom, môžete si do nej kvapnúť pár kvapiek éterického oleja, ktorý rozpúšťa hlien. Inhalovanie prečistí a prekrví sliznicu nosa a zmierni jej opuch.

Ďalšie tipy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor