MENU
zdravy-zivot

TOP 5 rastlín do spálne: Budete sa diviť, ale zlepšia spánok!

Portrait,Pretty,Young,Girl,Stretching,Arm,In,Bed,After,Wake
Zdravý život

TOP 5 rastlín do spálne: Budete sa diviť, ale zlepšia spánok!

Rastliny by ste mali správne porozdeľovať do izieb, aby ste z nich mali potrebný úžitok. Ktorá zeleň sa hodí do spálne?

Tvrdenia o tom, že rastliny v noci odčerpávajú kyslík, a tak do spálne nepatria, je vyvrátený mýtus. Ich prínos je mnohonáosbne väčší ako množstvo kyslíka, ktoré spotrebujú. Navyše existujú druhy, ktoré v noci "makajú" rovnko ako počas dňa. Tvoria kyslík, ďalšie filtrujú kvalitu ovzdušia, zvlhčujú ho a tiež je dokážaný prínos na upokojenie tela i mysle. 

Brečtan

Popínavka, ktorá vyzerá skvelo v exteriéri, je ideálnou možnosťou aj dnu. Je nenáročná na pestovanie a navyše jej vyhovujú nižšie teploty a polotieň, takže do spálne je ideálna. Brečtan pohlcuje škodlivé formaldehydy a počas 12-tich hodín vraj dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu. Je preto viac ako vhodný pre alergikov aj astmatikov.Popínavka, ktorá vyzerá skvelo v exteriéri, je ideálnou možnosťou aj dnu. Je nenáročná na pestovanie a navyše jej vyhovujú nižšie teploty a polotieň, takže do spálne je ideálna. Brečtan pohlcuje škodlivé formaldehydy a počas 12-tich hodín vraj dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu. Je preto viac ako vhodný pre alergikov aj astmatikov.
Popínavka, ktorá vyzerá skvelo v exteriéri, je ideálnou možnosťou aj dnu. Je nenáročná na pestovanie a navyše jej vyhovujú nižšie teploty a polotieň, takže do spálne je ideálna. Brečtan pohlcuje škodlivé formaldehydy a počas 12-tich hodín vraj dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu. Je preto viac ako vhodný pre alergikov aj astmatikov.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor