MENU
novinky-a-odbornici

NAJlepšie lieky na covid podľa ŠÚKLu: Máte ich doma?

Young,Woman,Taking,Pill
Novinky a odborníci

NAJlepšie lieky na covid podľa ŠÚKLu: Máte ich doma?

Ktorý liek zaberie práve vám podľa vážnosti stavu? Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil zoznam registrovaných liekov proti covidu. Ivermektín tam nenájdete.

Najefektívnejší spôsob, ako bojovať proti ochoreniu COVID-19 je prevencia. „Na Slovensku je očkovanie dostupné prakticky pre všetkých obyvateľov od 12 rokov. Zároveň však prebieha aj výskum, vývoj a registrácia liekov na liečbu ochorenia," píše na svojej facebookovej stránke Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Podľa úradu sa odborníci zameriavajú najmä na tri druhy liekov – antivirotiká, imunosupresíva a monoklonálne protilátky.

Monoklonálne protilátky

Monoklonálne protlátky sa naviažu na spike proteín, ktorý vírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek ľudského tela a tým mu znemožnia bunky napadnúť. Ako ďalej píše úrad, sú určené pre pacientov s miernymi a stredne závažnými príznakmi, ktorých stav si nevyžaduje liečbu doplnkovým kyslíkom a u ktorých je riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19. Zabraňujú rozvinutiu infekcie do závažného štádia, napríklad s potrebou hospitalizácie. Podávajú sa infúzne/ injekčne.

Lieky s obsahom liečiv  kasivirimab/imdevimab, regdanvimab, sotrovimab a tixagevimab/cilgavimab boli vyvinuté na liečbu COVID-19. Liek s účinnou látkou tocilizumab je už registrovaný na liečbu reumatických ochorení a v súčasnosti prebieha posúdenie jeho účinnosti pri liečbe COVID-19. EMA vydala odporúčanie aj na používanie kombinácie liečiv bamlanivimab/etesevimab," konkretizuje ŠÚKL. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor