Ste pekne svalnatý. To asi nebude od hrania na gitare. 

Rád športujem. Chodím na hory – na turistiku, na bicykle, lyžovať, skúšam aj skialpinizmus. Chodím aj do fitka a dvanásť rokov pravidelne hrávam hokej. No pár mesiacov mám pauzu, mal som problémy s platničkou.

Športový úraz?

Človek si začne vážiť zdravie, až keď sa ho to priamo dotkne. Ja som to minulý rok podcenil. Asi dva-tri mesiace ma pobolieval chrbát, ale nevšímal som si to, hral som hokej, v máji sme išli s chalanmi na turnaj do Krásna nad Kysucou. Ďalšie ráno som vstal z postele a mal som brutálne bolesti. Na magnetickej rezonancii sa ukázalo, že je to vysunutá platnička a je tam aj zápal. Stále sa dávam dokopy. 

Infarkt či mozgová porážka si nevyberajú. Ktoré známe tváre dostihli?

Rehabilitujete?

Dnes viem nielen od lekárov, ale aj z vlastných skúseností, je, že keď začne bolieť chrbát, netreba to podceniť, ale cvičiť, cvičiť, cvičiť. Stačí päť minút cvičenia ráno, na obed a večer. Inak je veľmi pravdepodobné, že skončíte pod skalpelom. Fyzioterapeut Tomáš Lintner ma naučil cviky, aké som nikdy v živote nerobil. Musím posilňovať svaly, ktoré bežne nepoužívame. Tomáš ma dal dokopy aj po operácii kolena, ktoré som si zranil pred pár rokmi pri futbale. Podstúpil som plastiku predného krížneho väzu a musel som nosiť ortézu. Keď som po piatich týždňoch od operácie prišiel za Tomášom, vynadal mi, že idem neskoro a cvičiť som mal začať už dávno. Zakázal mi dať si opäť ortézu, z čoho som bol pokakaný až za ušami. Bál som sa, že mi to praskne. Najhoršie je, ak vám začne byť trochu dobre a prestanete cvičiť. Podceníte problém a doplatíte na to.

Tomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už detiTomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už deti
Zdroj: Emil Vaško

Počas pandémie musel koncertovanie prerušiť aj Tomáš. Foto: Emil Vaško

Pri hokeji však hrozia aj rôzne iné zranenia. Neobávate sa úrazu?

Pravdupovediac, som veľmi rád, že som Bezdeda, a nie bez zubov. Videl som zopár veľmi nepríjemných úrazov, porezanie korčuľou na krku, ktoré sa skončilo šitím, vykĺbené rameno – luxáciu tretieho stupňa, tiež sa to skončilo v nemocnici. Je to sekunda, niektorý spoluhráč sa otočí a hokejkou vás zasiahne do tváre. Môže sa to skončiť rozseknutou kožou, rozbitým nosom, vyrazenými zubami. Len posledné dva či tri roky hrám aj s ochrannou klietkou na tvári. Som rád, že dovtedy sa mi nič nestalo, lebo hokej hrám intenzívne asi dvanásť rokov.

Máte strednú poľnohospodársku školu. Prečo taká voľba?

Lebo som bol slabý zo slovenčiny a nespravil som z nej pohovory na obchodnú akadémiu. Ale „hnojarinu“ vôbec neľutujem, veď čo by ste bez nás jedli? Nejaké modifikované potraviny. 

Koronavírus: Lucie Bílá sa vrátila k profesii krajčírky a šije rúška pre nemocnicu

Chceli ste pokračovať na VŠMU a miesto toho je z vás inžinier. Prečo?

Odradil ma otec. Aj od konzervatória. Povedal, že muziku môžem robiť aj popri „normálnej“ škole. A je to pravda. Skončil som Ekonomickú univerzitu, ale chodil som na gitaru, učil som sa noty... Keď človek niečo chce a baví ho to, môže to dosiahnuť.

Tomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už detiTomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už deti
Zdroj: archív T.B.

Tomáč miluje mačkovité šelmy, a tak má aspoň korúrov. Tento sa volá Snow. Foto: archív T.B.

Okrem hudby ste sa vraj vrhli na herectvo.

Účinkujem v novom komediálnom seriáli o zbojníkoch. Hoci sme niekedy vstávali o piatej ráno a nakrúcali aj v noci, čo bolo únavné, bola to zábava a veľmi veľa som sa pri tom naučil. Herci mi radili, bola to pre mňa doslova vysoká škola. 

Odborník radí: Jednoduchý a účinný spôsob dekontaminácie zeleniny a ovocia

Ste ambasádorom projektu Krajší deň. O čo ide?

Snažíme sa spríjemniť pobyt v nemocnici pacientom, ktorí často myslia na to najhoršie a nemá ich čo vytrhnúť z myšlienok na bolesť či z obáv z toho, čo bude. Kým nebola pandémia, chodil som hrávať na rôzne oddelenia. Aj mne samotnému to dá veľa. Dokážem si viac vážiť život a to, že som zdravý. A obdivujem pacientov, ich energiu, s ktorou dokážu bojovať a nevzdávať sa. V bežnom živote na to nemyslíme, lebo sa nás to netýka, riešime splácanie hypotéky a podobne. No nie je zlé raz za čas sa dobiť inou energiou a zamyslieť sa nad tým, že sme tu len istý čas. A vážiť si to. Môže to znieť ako klišé, ale keď navštívite nemocnicu, naozaj zistíte, že nielen vaše problémy sú veľké.

Vy ste veru už úplne iný, ako ten chlapec zo SuperStar...

Aj som to Adele hovoril, ale nepomohlo to :). Veď už mám 34 rokov, inak vnímam svet. Inak sa mi budú robiť aj pesničky na nový album. Výhodou muzikanta je, že čím je starší, tým viac má čo dať. Pesničky musia mať príbeh o tom, čo prežil. Ešte nemám rodinu, aj to by ma asi posunulo niekam inam. 

Tomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už detiTomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už deti
Zdroj: Matej Kalina

Stále býva označovaný ako sexsymbol, čo mu robí skôr problémy v súkromnom živote. Foto: Matej Kalina

Chcete povedať, že dievčatá sa o vás nebijú?

Hlavne majú o mne skreslené informácie, médiá ma vykresľujú ako fešáka, sexsymbol. Baby si potom myslia, že nebudem verný, že mám záujem len o stretnutie na jednu noc. Už mi také veci aj vyhodili na oči, ale čo mám robiť? Preto je asi ťažšie nájsť si nejakú normálnu babu, ktorá to bude myslieť úprimne a bude tolerovať, že som známy a robím muziku pre ľudí. 

Opatrná nádej vedcov: Teplé počasie šírenie koronavírusu utlmí. Na jeseň hrozí návrat

Takže zatiaľ sa tešíte len z bratových detí?

Brat je mladší, ale predbehol ma. Má dcérku a práve sa mu má narodiť syn. Zatiaľ ho pracovne voláme Feri. No a pätnásťmesačná neterka je veľmi zlatá. Už ma to aj trošku inšpiruje. Brat sa smial, že keby mal dvojičky, jednu mi dá. Ale čakajú len jedno...

Pamätáte sa na Tomáša?

Poprockový spevák a hudobník Tomáš Bezdeda sa v šoubiznise uchytil v roku 2004 vďaka speváckej súťaži Slovensko hľadá superstar. Zúčastnil sa na tanečnej súťaži Let’s dance, autorskej súťaži piesní Eurosong či šou Tvoja tvár znie povedome. Vydal tri albumy. Žije v Žiline. 

Veľa zaujímavých článkov aj rozhovorov nájdete v aprílovom vydaní mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

Tomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už detiTomáš Bezdeda: Rád by som si našiel normálnu babu a mal už deti