MENU
zdravy-zivot

Milujete TOFU? V TEJTO verzii ste ho možno ešte nejedli

Soy,Cheese,Tofu,Diced,On,A,Cutting,Board,,Basil,Closeup
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Milujete TOFU? V TEJTO verzii ste ho možno ešte nejedli

Tofu už nie je žiadnou novinkou. Je to plnohodnotná potravina s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov. Ten kto ho ešte nejedol, mal by vyskúšať.

Biely poklad nielen pre vegetariánov

Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.
Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.
Zdroj: Shutterstock

Základnou surovinou na výrobu tofu sú sójové bôby, z ktorých sa získava sójové mlieko. Zrážaním sójového mlieka pomocou solí, enzýmov alebo kyselín sa získava lahodné tofu.

Tofu je vhodným jedlom nielen pre vegetariánov, a to vďaka vysokému obsahu vitamínov B, E, vápnika, draslíka a bielkovín. Je ľahko stráviteľné a nezaťaží vaše trávenie. 

Tofu už v dnešnej dobe nie je takou neznámou potravinou ako pred rokmi. Bežne ho dostanete kúpiť v potravinách. Dokonca aj v rôznych variáciách. Základné tofu je biele a bez chuti, ale v ponuke sú aj ochutené - údené, marinované, bazalkové alebo chilli. Na aké máte len chuť.

Pripraviť si ho môžete na milión spôsobov. Skúste si ho urobiť v sviežej verzii so zeleninou a jogurtom. Tip na recept máme z redakcie Dobré jedlo.

Recept nájdete na ďalšej strane:

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor