MENU
zdravy-zivot

Milujete TOFU? V TEJTO verzii ste ho možno ešte nejedli

Soy,Cheese,Tofu,Diced,On,A,Cutting,Board,,Basil,Closeup
Zdravý život

Milujete TOFU? V TEJTO verzii ste ho možno ešte nejedli

Tofu už nie je žiadnou novinkou. Je to plnohodnotná potravina s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov. Ten kto ho ešte nejedol, mal by vyskúšať.

Biely poklad nielen pre vegetariánov

Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.
Tofu je bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny.
Zdroj: Shutterstock

Základnou surovinou na výrobu tofu sú sójové bôby, z ktorých sa získava sójové mlieko. Zrážaním sójového mlieka pomocou solí, enzýmov alebo kyselín sa získava lahodné tofu.

Tofu je vhodným jedlom nielen pre vegetariánov, a to vďaka vysokému obsahu vitamínov B, E, vápnika, draslíka a bielkovín. Je ľahko stráviteľné a nezaťaží vaše trávenie. 

Tofu už v dnešnej dobe nie je takou neznámou potravinou ako pred rokmi. Bežne ho dostanete kúpiť v potravinách. Dokonca aj v rôznych variáciách. Základné tofu je biele a bez chuti, ale v ponuke sú aj ochutené - údené, marinované, bazalkové alebo chilli. Na aké máte len chuť.

Pripraviť si ho môžete na milión spôsobov. Skúste si ho urobiť v sviežej verzii so zeleninou a jogurtom. Tip na recept máme z redakcie Dobré jedlo.

Recept nájdete na ďalšej strane:

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor