MENU
zdravy-zivot

Na toalete to pôjde ako po masle. 10 potravín, ktoré dokonalo uľavia od zápchy

Zažívaciemu problému čelia ľudia rôznych vekových skupín.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Na toalete to pôjde ako po masle. 10 potravín, ktoré dokonalo uľavia od zápchy

So zápchou sa stretol takmer každý. Zažívaciemu problému čelia ľudia rôznych vekových skupín. Ovplyvňuje našu náladu a doslova všetko, čo robíme. Vyskúšajte domácu lekáreň, kým pobežíte k doktorovi.

Zápchu charakterizuje sťažené a bolestivé vyprázdňovanie s jej predĺženým intervalom. Stolica je suchá a tvrdá, častokrát tmavej farby. Môže byť spojená s kŕčmi, bolesťami brucha, pocitom plnosti, či tlakom na konečník.

Jej príčinou býva znížený príjem tekutín, nedostatok pohybu, jednostranná a nevhodná strava, zmena prostredia, zníženie súkromia, alebo je spojená s ochorením, či s niektorými liekmi.

Vo všeobecnosti sa pri prevencii zápchy odporúča pestrá strava s obsahom vlákniny, dostatok tekutín a pohyb. Čo však robiť, keď je už problém na svete? Pokiaľ ide o krátkodobý problém, vyskúšajte tieto domáce recepty skôr, než navštívite svojho doktora. Pokiaľ sa objaví horúčka, krv v stolici, alebo trvá dlhšie ako 3 týždne, doktora neváhajte kontaktovať.

1. Jogurt a ľanové semienka

Ľanové semienka sú zdrojom rozpustnej vlákniny.Ľanové semienka sú zdrojom rozpustnej vlákniny.
Ľanové semienka sú zdrojom rozpustnej vlákniny.
Zdroj: Shutterstock

Pravé jogurty obsahujú živé kultúry, probiotiká Bifidobacterium lactis, ktoré pomáhajú regulovať tráviaci systém. Ľanové semienka sú zdrojom rozpustnej vlákniny, ktoré sa vo vode rozpustí, vďaka čomu je stolica mäkšia a ľahšie prechádza. Ľanové semienka pomeľte na prášok a potom zamiešajte do bieleho jogurtu so živými kultúrami.

Ďalšie potraviny, na ktoré staviť pri zápche, sú na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor