MENU
zdravy-zivot

Jedzte alebo pite melón a schudnite! TAKTO ste ho možno ešte nemali

Cez leto si na melóne určite pochutnáte! Ale TOTO nikdy nerobte...
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Jedzte alebo pite melón a schudnite! TAKTO ste ho možno ešte nemali

Teraz na neho natrafíte naozaj všade. Reč je o sladučkom červenom melóne. Je skvelým letným osviežením plným vody a vitamínov. Pomôže vám zdravo a hravo schudnúť.

Melón je nízkokalorický a vďaka vysokému 92 % podielu vody je ideálnou potravinou na chudnutie. Obsahuje celý rad vitamínov C, A, B, draslík, železo, horčík, meď a vápnik. Vďaka antioxidantom pomáha telu zbavovať sa škodlivín a podporuje detoxikáciu organizmu. Je vhodnou prevenciou pred zápalmi močových ciest, chráni pred úpalom a priaznivo pôsobí na imunitný systém.

Je to zelenina, aj keď veľa ľudí ho stále zaraďuje k ovociu, pretože chutí sladko. Melón si môžete pripravovať ako sa vám zažiada. K typickým letným pochúťkam, hlavne keď ste na kúpalisku, patrí melón. Ten si pojedáte odkrojený na polmesiace a šťavnatá dužina vám steká po brade. Je to skvelá maškrta namiesto sladkostí.

Pohodlnejšie sa určite konzumuje nakrájaný na kocky v miske. Je to dobrota, z ktorej si môžete vyčarovať chutný šalát, rozmixovať a pripraviť gazpacho, dať ako prílohu k chudému mäsu alebo rybe, zobrať si do práce ako smoothie, pripraviť si z neho osviežujúcu limonádu alebo drink. 

MELÓNOVÉ GAZPACHO S KRUTÓNMI

Melónové gazpacho s krutónmi.Melónové gazpacho s krutónmi.
Melónové gazpacho s krutónmi.
Zdroj: Shutterstock

Ingrediencie:

 • 1 stredne veľký červený melón
 • 1 čili paprička
 • 150 ml vody
 • 2 lyžice olivového oleja + na opečenie a na ozdobenie
 • 2 lyžice citrónovej šťavy
 • štipka soli
 • polovica staršej ciabatty
 • čerstvá bazalka
 • čerstvé mleté čierne korenie

Postup:

 1. Nakrájaný olúpaný melón, papričku bez zrniečok, olivový olej, citrónovú šťavu, vodu a soľ rozmixujte na hladký krém. Dajte aspoň na 30 minút vychladiť, aby sa chute dobre prepojili.
 2. V menšej panvici rozohrejte olej a opečte na ňom ciabattu nakrájanú na kocky. Vychladenú polievku nalejte do misiek, nasypte ciabattové krutóny, posypte mletým korením a bazalkou.

MELÓNOVÝ ŠALÁT S FETOU

Melónový šalát s fetou.Melónový šalát s fetou.
Melónový šalát s fetou.
Zdroj: Shutterstock

Ingrediencie na 2 porcie:

 • 1/4 červeného melónu
 • 1 červená cibuľa
 • hrsť čerstvého hrášku
 • 1 uhorka
 • 150 g fety alebo čerstvého syra
 • šťava z jedného citrónu
 • soľ
 • čerstvé bylinky - bazalka a mäta

Postup:

 1. Melón nakrájajte na kocky alebo vydlabte pomocou vykrajovača. Pridajte na pásiky nakrájanú červenú cibuľu, hrsť čerstvého hrášku, na kocky nakrájanú uhorku a syr.
 2. Všetko spolu zamiešajte, zalejte šťavou z citrónu, osoľte a pridajte hrsť čerstvých byliniek. Šalát podávajte dobre vychladený. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor