MENU
zdravy-zivot

Tip na víkendové pečenie: Makové mafiny s bobuľovým ovocím

Osviežte makové mafiny jostou a ríbezľami, prípadne iným drobným bobuľovitým ovocím.
Zdravý život

Tip na víkendové pečenie: Makové mafiny s bobuľovým ovocím

Ak patríte k milovníkom makových dobrôt, tieto mafiny sú presne pre vás!

Jednoduché mafiny s bobuľkami zvládne pripraviť určite každá žienka. V recepte sú použité josty a čierne ríbezle, ale môžete si ich vymeniť aj za čučoriedky, černice alebo maliny. Je už iba na vás, ako si ovocie nakombinujete.

Potrebujeme:

 • 2 vajcia
 • 4 lyžice kokosového oleja
 • 150 m l kvalitného mlieka, môže byť aj rastlinné
 • 4 lyžice trstinového alebo kokosového cukru
 • 100 g mletého maku
 • 1 balíček prášku do pečiva bez fosfátov
 • 150 g hladkej špaldovej múky
 • 1 hrnček ríbezlí
 • 1 hrnček josty alebo iného bobuľového ovocia

Čítajte: VIDEOrecepty: 5 skvelých tipov na jednoduchú prípravu lososa

Postup:

 1. Vajcia zmiešame s kokosovým olejom a mliekom. Pridáme cukor, mak, prášok do pečiva a múku. Vymiešame na hladkú, jemnú hmotu. Ak by bolo cesto husté, môžeme ešte pridať trošku mlieka. Ďalej primiešame ríbezle a josty, ktoré odstopkujeme a očistíme ich od „chlpatých“ koncov.
 2. Do formy na mafiny vložíme silikónové košíčky, ktoré naplníme cestom do dvoch tretín, keďže cesto sa ešte pri pečení nadvihne. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 180 °C 15-20 minút, po upečení necháme vychladnúť a až potom mafiny vyklopíme z formy.
  Autori receptu: Veronika Kašická, Viktória Janov, Lívia Šuľová

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia