MENU
zdravy-zivot

RECEPT Čo dnes večeru? Pripravte si zdravú zapečenú dobrotu

Na večeru vyskúšajte zapečenú zeleninu so syrom.
Zdroj: Canva
Zdravý život

RECEPT Čo dnes večeru? Pripravte si zdravú zapečenú dobrotu

Premýšľate nad ľahkým jedlom? Máme pre vás recept, ktorý je pre dnešný deň ako stvorený. Ospevuje mrkvu, vitamínovú superhrdinku.

Vedecké štúdie dokázali, že konzumácia mrkvy je vďaka cenným živinám prevenciou rakoviny i cievnej mozgovej príhody. Okrem toho slúži ako prevencia infekcií, spomaľuje starnutie buniek, prispieva zdravej pokožke i zubom. Zaslúži si svoju pozornosť, 4. apríla slávi mrkva svoj Medzinárodný deň. A prezradíme vám aj niečo, čo ste o nej netušili. Chrumkajte!

Zdravšia sietnica

Mrkva je bohatá na vitamín A, ktorý vyživuje sietnicu. Vitamín A je dôležitý pre rodopsín, očný pigment obsiahnutý v tyčinkách. Zaisťuje správne vnímanie svetla a je základom videnia v tme. Podobnú službu robia aj ďalšie zrakové farbivá, flavonoidy, zeakxantín a luteín nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a v kukurici. Tiež nenasýtené omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji.

RECEPT Čo dnes večeru? Pripravte si zdravú zapečenú dobrotuRECEPT Čo dnes večeru? Pripravte si zdravú zapečenú dobrotu

Multivitamínový koktejl

Vláknina obsiahnutá v mrkve prečisťuje črevá, urýchľuje ich pohyb a vyplavuje z tela škodliviny. Obsahuje vápnik, draslík, vitamín B, C a ďalšie. Vápnik pomáha zabraňovať zužovaniu ciev. Draslík podporuje pravidelný srdcový tep. Vitamín B zlepšuje metabolizmus, vitamín C chráni bunky pred nežiaducimi účinkami voľných radikálov a posilňuje cievne steny.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor