MENU
zdravy-zivot

TIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedlo

Z tekvice si môžete vyčarovať kompletné menu. Od polievky, cez hlavné jedlo až po dezert.
Zdroj: Lýdia Czakó
Zdravý život

TIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedlo

Celý rok sa nevieme dočkať, kedy si na nej opäť pochutíme. K jesenným radovánkam tekvica neodmysliteľne patrí . A to najlepšie, rozbíja tuky a chráni pred chorobami.

90% tekvice tvorí voda, zvyšok vláknina pre zdravé trávenie. Spolu s lipolytickým enzýmom produkovaným v pankrease rozkladá tukové bunky. Tekvica obsahuje aj kyselinu pantoténovú. Nepoznáte ju? Ide o vitamín B5, ktorý podporuje tvorbu enzýmov štiepiacich cukry. 

TIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedloTIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedlo
Zdroj: Martin Domok
 Foto: Martin Domok

Bez stresu a závislosti

Výskumy potvrdili pozitívne účinky tejto kyseliny pri liečbe kožných ochorení. Podporuje plodnosť, činnosť nervovej sústavy a hojenie rán. Upokojuje nervy, znižuje hladinu stresu a pri odvykaní od fajčenia dokonca zmierňuje nutkanie zapáliť si.

Prestať fajčiť a nepribrať? Dá sa to! Oklamte chute v týchto 4 krokoch 

Také malé a také zdravé  

Určite ich nevyhadzujte, ale vysušte a olúpte. Sú plné fosforu, zinku, lecitínu, železa a nenasýtených mastných kyselín.

TIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedloTIP: S tekvicou sa chudne raz-dva. Vyskúšajte toto fantastické jedlo
Zdroj: Robo Hubač
Foto: Robo Hubač

Tekvicové semiačka chrumkajte ako oriešky. Jemne nasucho orestované skvele doplnia chuť jedla, najmä krémových polievok.

RECEPTY: Fantázia! Krémové polievky s chrumkavým bonusom

Posypať si nimi môžete aj šaláty, pridajte k nim tekvicový olej a o super výživu pre telo máte postarané.

Tekvicové rizoto s parmezánom 

Recept od šéfkuchára ​Miroslava Heredoša

Na 4 porcie potrebujeme:

 • 1 stredne veľkú tekvicu, 
 • 400 g ryže cararoli, 
 • 100 ml bieleho vína, 
 • 20 ml oleja, 
 • 100 g cibule, 
 • 20 g cesnaku, 
 • 50 g masla, 
 • 100 g parmezánu, 
 • 750 ml kuracieho vývaru, 
 • 50 g petržlenovej vňate, 
 • soľ a korenie podľa chuti 

► VIDEO: Je zdravšie maslo, olej či margarín? Lekárka rozlúskla tukovú dilemu 

Ako na to: 
 1. Tekvicu nakrájame na väčšie kúsky, osolíme a okoreníme, pokvapkáme olejom a pečieme v rúre pri 160 stupňoch, kým tekvica nie je upečená.
 2. Necháme ju vychladnúť a ošúpeme.
 3. Rozmixujeme na pyré.
 4. Na oleji orestujeme cibuľu, pridáme ryžu a zľahka premiešame.
 5. Pridáme 100 ml bieleho vína a pokračujeme vývarom, ktorý prilievame po troche a pomaly.
 6. Po 12 minútach pridáme tekvicové pyré a rizoto získa oranžovú farbu.
 7. Miešame ho, kým ryža nie je mäkká, zhruba 25 minút.
 8. Dochutíme parmezánom, soľou, ko­rením a maslom.
 9. Prizdobíme hoblinami parmezánu, kúskami pečenej tekvice a rukolou.

TEKVICOVÉ DOBROTY: Oranžová pre zdravé bunky: Jesenné menu, ktoré musíte vyskúšať 

Ďalšie tipy na RECEPTY: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor