MENU
zdravy-zivot

7 vážnych chorôb, ktoré sa prejavujú nadmernou únavou

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

7 vážnych chorôb, ktoré sa prejavujú nadmernou únavou

Ak ste stále bez energie a nevládzete, spozornite. Nadmerná vyčerpanosť môže hlásiť vážny zdravotný problém.

Ste unavení preto, že ste sa málo vyspali alebo sa cítite vyčerpaní už dlhodobo? Ak vás trápi chronická únava a s nedostatkom spánku a oddychu nesúvisí, hľadajte príčiny. Môžete tak včas odhaliť závažný zdravotný problém. Bezdôvodné vyčerpanie totiž signalizuje aj choroby, ktoré sa za ňou môžu skrývať. Ako rozlíšiť, kedy ide o obyčajnú únavu a kedy už treba vyhľadať lekársku pomoc?

Štítna žľaza

Štítnu žľazu vám už niekto kontroloval?Štítnu žľazu vám už niekto kontroloval?
Štítnu žľazu vám už niekto kontroloval?
Zdroj: Shutterstock

Cítite sa vyčerpaní? Tak za únavou môže byť zle fungujúca štítna žľaza. Práve celková vyčerpanosť, slabosť a malátnosť sú varovným signálom naznačujúcim problém so štítnou žľazou. Ide o najväčšiu žľazu s vnútorným vylučovaním hormónov, pričom tieto hormóny majú obrovský dosah na fungovanie celého organizmu. Ak sú v nerovnováhe, telo trpí a prejaví sa to práve únavou, bolesťou svalov, ale aj nadváhou. Takzvanú hypofunkciu štítnej žľazy treba liečiť medikamentóznym dopĺňaním chýbajúcich hormónov.

Spoznajte ďalšie choroby, ktoré sa prejavujú nadmernou únavou.

Čítajte►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor