MENU
zdravy-zivot

Potraviny našich predkov: Prečo jesť kyslú kapustu, cibuľu a cesnak?

Stravujte sa pestro a celú zimu sa budete tešiť z dostatku síl.
Zdravý život

Potraviny našich predkov: Prečo jesť kyslú kapustu, cibuľu a cesnak?

Spoznajte tajomstvo babičkinej kuchyne. Viete, ktoré korenie pomáha pri bolestiach zubov a ktoré vás zbaví plesní?

Je to len niekoľko desiatok rokov dozadu, čo naši predkovia nejedli exotické či priemyselne spracované potraviny. Konzumovali zväčša to, čo sa im podarilo vypestovať či zadovážiť od miestnych obchodníkov. Napriek tomu, že mali neporovnateľne chudobnejšiu stravu, než máme v súčasnosti my, netrpeli často nádchou a nemali problémy so zubami, na rozdiel od dnešnej generácie. A to všetko vďaka tomu, že jedli sezónne, lokálne potraviny a jedlá bez nadbytočného cukru a soli.

Babičkina kuchyňa

Spomínali vám niekedy starí rodičia, čo jedávali za mladi? Na stole sa zväčša objavovala sezónna zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny či orechy a po zvyšok roka jedli to, čo vedeli uskladniť. Napriek chudobnému jedálničku mali dostatočne silnú imunitu. Preto ak sa chcete vyhnúť prechladnutiu, kašľu, bolestiam hrdla alebo zubov, vyskúšajte triky našich predkov. S pomocou zdravých tradičných potravín to zvládnete!  

Návrat ku kelu

Kedy ste jedli naposledy kel?Kedy ste jedli naposledy kel?
Kedy ste jedli naposledy kel?
Zdroj: Shutterstock

Kelové jedlá už zrejme v jedálničku nenájdete. No kým kel z našej gastronómie postupne mizne, v minulosti ho vedeli gazdinky pripraviť na množstvo spôsobov. A robili dobre. Skúmaním sa zistilo, že kel obsahuje až 4,5-krát viac vitamínu C ako špenát a šálka kelu má viac tohto vitamínu ako celý pomaranč.

Kel má však jedno prvenstvo - je megazdroj pre vitamín K, ktorý pomáha pri osteoporóze či v prevencii mnohých chorôb. Jedna šálka kelu má 7-krát vyšší obsah vitamínu K, ako je potrebná denná dávka. Tým to však nekončí, kel má ohromné zásoby vitamínu A, skupiny B a tiež betakaroténu či kyseliny listovej. Najzdravší je preto surový, čo tak obohatiť si s kelom miešaný šalát?

Čítajte o ďalších potravinách,
ktoré vás zbavia chorôb a bolesti ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor