MENU
zdravy-zivot

Potraviny našich predkov: Prečo jesť kyslú kapustu, cibuľu a cesnak?

Stravujte sa pestro a celú zimu sa budete tešiť z dostatku síl.
Zdravý život

Potraviny našich predkov: Prečo jesť kyslú kapustu, cibuľu a cesnak?

Spoznajte tajomstvo babičkinej kuchyne. Viete, ktoré korenie pomáha pri bolestiach zubov a ktoré vás zbaví plesní?

Je to len niekoľko desiatok rokov dozadu, čo naši predkovia nejedli exotické či priemyselne spracované potraviny. Konzumovali zväčša to, čo sa im podarilo vypestovať či zadovážiť od miestnych obchodníkov. Napriek tomu, že mali neporovnateľne chudobnejšiu stravu, než máme v súčasnosti my, netrpeli často nádchou a nemali problémy so zubami, na rozdiel od dnešnej generácie. A to všetko vďaka tomu, že jedli sezónne, lokálne potraviny a jedlá bez nadbytočného cukru a soli.

Babičkina kuchyňa

Spomínali vám niekedy starí rodičia, čo jedávali za mladi? Na stole sa zväčša objavovala sezónna zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny či orechy a po zvyšok roka jedli to, čo vedeli uskladniť. Napriek chudobnému jedálničku mali dostatočne silnú imunitu. Preto ak sa chcete vyhnúť prechladnutiu, kašľu, bolestiam hrdla alebo zubov, vyskúšajte triky našich predkov. S pomocou zdravých tradičných potravín to zvládnete!  

Návrat ku kelu

Kedy ste jedli naposledy kel?Kedy ste jedli naposledy kel?
Kedy ste jedli naposledy kel?
Zdroj: Shutterstock

Kelové jedlá už zrejme v jedálničku nenájdete. No kým kel z našej gastronómie postupne mizne, v minulosti ho vedeli gazdinky pripraviť na množstvo spôsobov. A robili dobre. Skúmaním sa zistilo, že kel obsahuje až 4,5-krát viac vitamínu C ako špenát a šálka kelu má viac tohto vitamínu ako celý pomaranč.

Kel má však jedno prvenstvo - je megazdroj pre vitamín K, ktorý pomáha pri osteoporóze či v prevencii mnohých chorôb. Jedna šálka kelu má 7-krát vyšší obsah vitamínu K, ako je potrebná denná dávka. Tým to však nekončí, kel má ohromné zásoby vitamínu A, skupiny B a tiež betakaroténu či kyseliny listovej. Najzdravší je preto surový, čo tak obohatiť si s kelom miešaný šalát?

Čítajte o ďalších potravinách,
ktoré vás zbavia chorôb a bolesti ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac

Môžem mať krv na jazyku a zápach z úst z dýchania ústami?

Dýchanie cez ústa nie je fyziologické a organizmus zaťažuje. Treba najprv zistiť príčinu, prečo nemôžete v polohe ležmo dýchať cez nos, a zároveň podrobne vyšetriť aj hltan a horné dýchacie orgány. Nie je normálne zobúdzať sa so zaschnutými stopami krvi na jazyku, ktorú navyše baktérie v hltane a v ústnej dutine metabolizujú, pričom vzniká zápach. Je možné, že dýchaním cez ústa sa vysušuje sliznica úst a hltana, ktorá popraská a spôsobuje drobné krvácania. To sa však stáva zriedka. Odporúčam opätovné vyšetrenie u krčného lekára a liečbu, ktorá by zabezpečila dýchanie cez nos aj v noci počas spánku. To by malo zmenšiť aj váš problém s jazykom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor